‘Mücadelemizle sonuç değişir’

14 Ara 2020

Milyonların gözü kulağının olduğu asgari ücret görüşmelerinin ikincisi bugün

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 4 Aralık’ta, 2021’deki asgari ücreti belirlemek için ilk toplantısını yaptı. Görüşmelerin ikinci oturumu 15 Aralık (bugün) üçüncüsü ise 22 Aralık günü yapılacak. Muhalif partiler ve işçi sendikaları asgari ücretin vergiden muaf tutulmasını istiyor. HDP asgari ücretin 4 bin TL olmasını isterken, DİSK 3 bin 800 TL, CHP ise 3 bin 100 TL olarak belirlenmesini istedi. Görüşmelerden ne çıkacağı ise merak konusu.

Önemli olan işçinin ekonomisi

Asgari ücreti MA’dan Kadir Güney’e değerlendiren Devrimci Parti MYK Üyesi Erdoğan Çakmak, işverenin her yıl “Ülkemizin ekonomik durumu göz önünde bulundurulmalı” sözlerini hatırlatarak, asıl bakılması gerekenin işçilerin ekonomik koşulları olduğunun altını çizdi. Çakmak, “İşçi ücretlerine zam yapmaya gelince ülkenin ekonomik durumu, salgın koşulları demeleri ikiyüzlülüktür” dedi. Asgari ücretin işçiye verilecek en düşük ücret olduğunun iktidara her zaman hatırlatılması gerektiğini belirten Çakmak, “İstenilen rakamların en yükseği kabul edilse bile sadece açlık sınırının bir tık üstüne çıkılıyor. Ülkede mevcut koşullarda çalışan bir işçinin, yoksulluk sınırı olan 8 bin 85 TL’nin en düşük ücret olarak verilmesini istiyoruz” diye belirtti.

Tek gücümüz birliğimiz’

Salgının işçilerin zor olan koşullarını daha da zorlaştırdığını dile getiren EMEP İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros da “Bir ailenin son 6 ayda bebek maması gibi ihtiyaçları yüzde 61, mutfak masrafı yüzde 57 artmış durumda. 4 kişilik bir ailenin rahat geçinebileceği bir asgari ücreti talep etmeliyiz. Çeşitli rakamlar ifade ediliyor ama bizim taleplerimiz asgari ücretin vergiden muaf tutulması, insanca yaşanacak bir düzeye ulaştırılması olmalı” dedi. Asgari ücretin tüm işçileri ilgilendiren temel bir ücret olduğunu ve işçilerin birlikte mücadele etmesi gerektiğini belirten Barbaros, “Yaşadığımız kötü koşulları değiştirecek tek güç kendi birliğimizde, bunun dışında bir değişim gücü yok” dedi.

'Verilecek olanı biliyoruz’

TİP Kadıköy İlçe Başkanı Melis Akyürek de “Görüşmelerin sonunda işçilerin istediği bir sonuç çıkmayacak. Aşağı yukarı yine işçi düşmanı bir rakam çıkacak” dedi. Parti olarak asgari ücret için bir rakam açıklamadıklarını ve açıklamayı doğru bulmadıklarını ifade eden Akyürek, “4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 8 bin TL olduğu bir yerde söyleyeceğimiz 2-3 bin bandındaki rakamların hiçbirinin gerçekçi olamayacağını biliyoruz. Cengiz Holdinglerin vergilerinin silindiği yerde, Saray’a ayrılan bütçelerin yanında işçiye ayrılacak komik rakamları doğru bulmuyoruz. Biz işçilerin geçinebileceği, hayatını devam ettirebilecekleri insanca bir ücret talebini ortaya koymaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

İSTANBUL


Etiketler : Devrimci Parti, TİP, EMEP, asgari ücret,