Muhalif Apple Daily gazetesi kapatılmaya zorlanıyor

21 Haz 2021

Geçtiğimiz günlerde 500 polis tarafından basılan ve yöneticileri gözaltına alınan Çin'in muhalif gazetesi Apple Daily, kapanmaya zorlandıklarını açıkladı

Geçtiğimiz hafta 500 polisle baskın düzenlenen Apple Daily gazetesinde beş üst düzey yönetici gözaltına alınmıştı. Bunun ardından gazete kapanmaya zorlanıyor. Apple Daily gazetesinin yayımcısı Next Digital’in danışmanı Mark Simon, 26 yıllık gazetenin kredi limitlerinin dondurulmasının ardından nasıl ilerleyeceğini tartışmak için Pazartesi günü bir yönetim kurulu toplantısı yapacağını söyledi.

Gazeteciler tehdit ediliyor

ABD'den telefonla Konuşan Simon “Satıcılar hesaplarımıza para yatırmaya çalıştı ve reddedildi” dedi. Simon, bazı gazetecilerin bilinmeyen kaynaklardan tehdit telefonları aldığını da belirterek, “Personelimiz artık kişisel güvenlikleri konusunda endişeli” dedi.

Reuters’in haberine göre geçtiğimiz hafta gözaltına alınan gazetenin 47 yaşındaki Baş Editörü Ryan Law ve 59 yaşındaki CEO Cheung Kim-hung,’un yabancı ülkelerle gizli anlaşma yapmakla suçlandıktan sonra kefaletle serbest bırakılmaları reddedildi.

İnceleme altındaki makaleler

Çinli yetkililer, basın özgürlüğünün suç işleyenler için bir “kalkan” olarak kullanılamayacağını söyledi ve eleştirileri “müdahale” olarak nitelendirdi.

Basın özgürlüğü grupları, Apple Daily’nin kapatılmasının, Hong Kong’un özgür bir toplum olarak itibarını sarsacağını ve yabancı bir ülkeyle işbirliği yapmakla suçlanabilecek diğer şirketlere bir uyarı göndereceğini belirtti.

Satışları yüzde 50 artmıştı

Polisler tarafından basılıp yöneticileri gözaltına alınan Apple Daily gazetesiyle dayanışmak için bayi önlerinde kuyruklar olmuş gazetenin satışları ise yüzde 50 artmıştı.

PEKİN


Etiketler : Apple Daily,