Nemrut Krater Gölü'ne beton yapılar yapılıyor: Rant arayışı

20 Eki 2020

CHP, HDP ve DEVA Birinci Derece Sit Alanı olan Nemrut Krater Gölü’ne betonarme yapılar yapılmasına tepki gösterdi. Muhalefet Nemrut’ta birilerine rant sağlanmaya çalışıldığını düşünüyor

Bitlis’te yer alan Nemrut Dağı Krater Gölü ve Kalderası’nda Ağustos ayında “Tabiat Anıtı Çevre Düzenleme İşi” adı altında Doğa Koruma ve Milli Parklar Van Bölge Müdürlüğü tarafından başlatılan betonarme inşaat, gösterilen tepkilerin ardından durdurulmuştu.

Geçtiğimiz günlerde yeniden yapımına başlanan betonarme inşaatın durdurulması için Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Bitlis İl Başkanlığı Tatvan Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Birinci Derece Sit Alanı’nda yapımı devam eden betonarme inşaata kentin Halkın Demokratik Partisi(HDP), Cumhuriyet Hak Partisi(CHP) ve DEVA'nın il Başkanları MA’dan Müjdat Can’a durumu değerlendirdi.

Rant sağlama arayışı

DEVA Partisi Bitlis İl Başkanı Avukat Burhan Aksoy, 2863 sayılı Tabiat Parklarını Koruma Kanunu’na göre bölgeye çivi çakılmasının dahi suç olduğunu belirtti. Sit Alanı’nda şu anda yalnızca tuvalet yapıldığını ifade eden Aksoy, mevcut projede amfi, oturma alanları, dinlenme alanları gibi başka yapıların da olduğuna işaret ederek, “Bunların amacı oralarda birilerine rant sağlamaktır. Bizim endişemiz sadece bu ihtiyaçların karşılanmasına değildir. Orada bu gidişle cafe ve restoran da yapabilirler. Birilerine de bir şekilde rant sağlama niyetleri var diye düşünüyoruz” dedi.

Mücadele edeceğiz

CHP Bitlis İl Başkanı Veysi Uyanık ise bölgede inceleme yaptıklarını ve betonarme inşaatın kendilerini derinden üzdüğünü söyledi. Uyanık, “Mevcut yapı tamamıyla doğaya karşı Sit Alanı olarak tescillenmiş, Milli Park olarak ilan edilmiş sayılı güzelliklerden biri olan Nemrut Krater Gölü’ne bıçak gibi saplanmış bir provakasyon olarak görüyoruz. Bu betonlaştırmayı doğayı ele geçirmenin başlangıcı olarak değerlendiriyoruz. Bunu tasvip etmiyoruz ve bu tür olaylar karşısında mücadele etmeye devam edeceğiz. Bunların yeşile sevgilerini biliyoruz ama doğanın yeşiline değil Dolar’ın yeşiline sevgilerinin olduğunu biliyoruz” dedi.

Kanuna beton dökülmez

Nemrut Kalderası’nın defalarca turizme kazandırılması için çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden HDP Bitlis İl Eşbaşkanı Rumet Dursun, Nemrut Kalderası’nın Avrupa Seçkin Destinasyonu Projesi kapsamında mükemmeliyet ödülü aldığını hatırlattı. Böylesi bir cennete beton inşaatlar yapılmasına karşı olduklarını belirten Dursun, “Çünkü burası birinci derecede sit alanıdır. Kanuna göre beton dökülemez. Halkın tepkisine rağmen Nemrut Krater Gölü Kaldera'sına betonu tekrar döktüler. Ne diye, ne ölüye, ne kültür mirasına, ne doğaya saygıları yok. Amaçları rant elde etmek. Biz burada betonarme yapıların olmaması için mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Nemrut Krater Gölü, DEVA, Talan, Rant, CHP, hdp,