Norveç'te okla katliam

14 Eki 2021

Norveç'te Başkent Oslo'da düzenlenen saldırıda çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği belirlendi. saldırganın Hristiyanlıktan Müslümanlığa geçerek din değiştirdiği ve radikal çevrelerle bağlantısı olduğu iddia edildi

Norveç'in başkenti Oslo'ya bağlı Kongsberg kasabasında bir saldırgan ok ve yay kullanarak saldırı düzenledi. Norveç Devlet Televizyonu 13 Ekim gecesi düzenlenen saldırıda en az 5 kişinin öldüğünü duyurdu. Hayatını kaybeden 5 kişiden 4'ünün kadın olduğu açıklandı

Polis şefi Oeyvind Aas, saldırganın yakalandığını ve yalnız hareket ettiğinin düşünüldüğünü açıkladı. Saldırganın elinde yay ve oklarla Coop Extra adlı bir süpermarketten dışarıdaki insanlara saldırdığı ve ardından kasaba boyunca dolaştığı bildirildi.

Müslüman olmuş

37 yaşındaki saldırganın Hristiyanlıktan Müslümanlığa geçerek din değiştirdiği ve radikal çevrelerle bağlantısı olduğu iddia edildi. Savcı Ann Iren Svane Mathiassen, şüphelinin birkaç yıldır Kongsberg'de yaşadığını ve polis tarafından bilindiğini ifade etti.

Avukat Fredrik Neumann, şüphelinin polis merkezinde 3 saatten fazla sorgulandığını belirterek saldırganın Danimarkalı bir anne ve Norveçli bir babasının olduğunu ifade etti.

 

Ulusal emir

Norveç Polis Müdürlüğü, silahlanma için ulusal bir emir yayınladı. Açıklamaya göre bu emir, herhangi bir saldırıya hazırlıklı olmak ve polisin yanıt verme yeteneğini artırmak için verildi. Bunun "ek bir acil durum önlemi" olduğu belirtildi.

OSLO

 


Etiketler : Norveç,