Onbinlerce metal işçisi sokağa döküldü: Polisle çatışma

25 Kas 2021

İspanya'da 5600 kadar işletmeyi etkileyen grevdeki onbinlerce metal işçisi yürüyüş yaptı. Grevciler saldıran polisle çatıştı

İspanya'nın güneybatısındaki Cadiz kentinde 29 bin metal işçisi, toplu sözleşme talepleri için grevde. 24 Kasım 2021'de grevin 8. gününde kitlesel yürüyüş düzenleyen işçiler, polisin biber gazlı saldırısına rağmen eylemlerini sürdürdü.

Cadiz merkezinde organize edilen yürüyüşe lise öğrencilerinin bağlı olduğu örgütlerin yanı sıra sağlık çalışanları ve halk da destek verdi. Polis, yürüyüşe gaz ve ses bombalarıyla, plastik mermilerle saldırdı. Metal işçileri de polise taşlarla karşılık verdi. Polisin saldırısına rağmen eylemlerini sürdüren işçiler, sokaklardan çekilmedi. Saldırıda hafif yaralananlar oldu.

16 Kasım'da başlayan grev aralarında Navatia, Airbus ve Dragados gibi büyük firmaların da olduğu bölgedeki 5600 kadar işletmeyi etkiliyor.

Bölgedeki en önemli endüstri olan metal işkolunda, 2021-2023 dönemini kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde işçilerin maaş artışı taleplerini patronlar, yüksek bulup kabul etmiyor.

Çalışma süreleri

Metal işçileri sendikaları, 2021'de yüzde 2, 2022'de yüzde 2,5, 2023'te yüzde 3 zam ve yıllık çalışma sürelerinde 4 saatlik düşüş talep ediyor.

CADİZ


Etiketler : İspanya metal işçileri, Genel Grev,