Önce gizlilik şimdi belirsizlik

25 Ağu 2018

Şenyaşarların öldürülmesine ilişkin soruşturmada savcının görev yeri değişti

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran’da Adalet ve Kalkınma Partili (AKP) İbrahim Halil Yıldız’ın yakınları tarafından Şenyaşar ailesinin üç ferdinin öldürülmesine ilişkin başlatılan soruşturmaya getirilen gizlilik kararı devam ederken, şimdi de dosyaya bakan savcının görev yeri değiştirildi. MA’ya konuan Şenyaşar ailesinin avukatlarından Sevda Çelik Özbingöl, dosyada herhangi bir ilerleme kaydedilemediğini söyledi. Dosyada belirsiz sürecin devam ettiğini belirten Özbingöl, etkin bir soruşturmanın yürütülmesi hassasiyetinin ilk günden beri devam ettiğini ancak dosyaya getirilen gizlilik kararının kaldırılmamış olmasının endişeleri artırdığını ifade etti. Soruşturma dosyasına bakan savcının görev yerinin değiştirildiğini ve doyanın sil baştan ele alındığını dile getiren Özbingöl, bu durumun ciddi sorunlara neden olduğunu belirtti.

Ailenin vekilleri olarak barolara, Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB), insan hakları kuruluşlarına dosyanın tarafsız takip edilmesi için talep ilettiklerini de belirten Özbingöl, “Bu dosyanın toplum vicdanı açısından etkin bir soruşturma ile yürütülmesi ve somut gerçekliğin ortaya çıkarılması hem bizim açımızdan hem de aile açısından çok önemli. Olaya açıklık getirecek birçok görüntüyü savcılıkla paylaştık. Gayemiz ve gayretimiz tamamıyla adaletin tecelli etmesi üzerine. Bu yöndeki çabalarımız sürüyor” dedi. Avukat Özbingöl ayrıca, “Hem ulusal hem de uluslararası insan hakları savunucularını bu dosyaya dair hassasiyete ve özellikle tarafsız gözlemci vasfıyla da adalete erişiminin sağlanması konusunda katkı sunmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

14 Haziran’da Urfa’nın Suruç ilçesinde, AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın ‘seçim gezisi’ esnafa saldırıya dönüşmüştü. Yıldız’ın yakınları ile korumalarının işyeri ve akabinde hastanedeki saldırıları neticesinde esnaf Hacı Esvet Şenyaşar, çocukları Adil ve Celal Şenyaşar hayatını kaybetmişti. AKP’li vekilin ağabeyi Mehmet Şah Yıldız da, olayda yaşamını yitirmişti. Yaşanan olayın üzerinden iki ayı aşkın zaman geçmesine rağmen failler hala tutuklanmadı. Olayda babası ve kardeşlerini kaybeden, kendisi de yaralanan Fadıl Şenyaşar ise, hala cezaevinde. Öte yandan aile bu cezasızlıktan kaynaklı Suruç’taki ev ve dükkanlarını boşaltmak zorunda kalmıştı.

URFA


Etiketler :