‘Oylar HDP ve Demirtaş’a’

26 May 2018

Türkiye’de birçok sol parti ve yapı gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısı ile 24 Haziran seçimlerinde HDP ve Demirtaş için seçim çalışması yapacaklarını ilan etti. Toplantıda ‘Bizler kazanacağız’ denildi

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve bileşenleri, çok sayıda sol parti, yapı, aydın ve yazarın katılımı ile 24 Haziran seçimlerinde HDP ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı destekleyeceklerine dair Taksim Hill Otel’de basın toplantısı gerçekleştirdi.

HDK Yürütme Kurulu üyesi Sedat Şenoğlu, toplantının açılış konuşmasında halkın en çok istediği şeyin özgürlük olduğunu dile getirdi. HDP ve Demirtaş’ı destekleyen parti kurumları olarak bir arada olduklarını ifade eden Şenoğlu, daha büyük baskıların olmaması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarının söyledi.
Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) MYK üyesi Barış Kayaoğlu, “Devlet, Erdoğan iktidarı kendini yeniden dizayn etmek ve sermaye ihtiyaçları doğrultusunda faşizmi tahakküm etmeye çalıştığı süreçteyiz. HDP’yi destekliyor, ittifak yapıyor ve Cumhurbaşkanı adayı olarak da Demirtaş’ı destekliyoruz” dedi.

‘Kazandığımızı koruyacağız’

Halkevleri Eşbaşkanı Nuri Günay da, “Bu iktidar bu ülkenin başından gitmelidir. Mücadelemiz budur. Eşitlik, özgürlük, barışın tesis edilmesi görevimiz var. 24 Haziran süreci mücadele sürecidir. 24 Haziran’a dek giderken yapacaklarımız önemli. 24 Haziran akşamı göstereceğimiz tutum, kazandığımızı koruma görevimiz var. Ülkemizi demokrasinin, barışın, laikliğin, eşitliğin tesis edildiği bir ülke haline getirebiliriz” dedi

‘Güzel günler için’

Bir Adım Daha İnisiyatifi’nden Hakan Öztürk de halkın iradesinin temsil edilmesi için HDP’nin Meclis’te olması gerektiğini söyledi. Öztürk, “Baskıcı sürece itirazlarımızı yükseltiyor, birlik içinde mücadele edeceğimizi ortaya koyuyoruz. Bizler umudun düşmanlarına karşı savaşan insanlarız. Güzel günler için HDP’ye ve Demirtaş’a oy verelim” diye konuştu.

Kaldıraç: Biz kazanacağız

Kaldıraç Sözcüsü Hakan Dilmeç de bir baskın seçim ile karşı karşıya olunduğunu dile getirerek, “Bu seçimler, örgütlülüğün genişletilmesi açısından fırsat olarak değerlendirilmeli. İki blok var, biri Cumhur diğeri Millet. Farklılıkları çok az. Bunun karşısında ikinci blok var HDP ve Demirtaş şahsında. Bu blok bu topraklarda başka bir hayatın insanca ve onurumuzca yaşayabileceğimiz hayatın var olabileceği umudunu ortaya koyuyor. Emek, özgürlük ve barış için Demirtaş ve HDP’yi destekliyoruz. Biz kazanacağız” dedi.

‘Yan yanayız’

Toplantıda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de toplantının önemli olduğuna vurgu yaptı. İktidarın ülkeyi kutuplaştırdığını ve savaş politikalarını derinleştirdiğini dile getiren Temelli, “Bu iktidarı ayakta tutan bir başka unsur da savaş politikaları oldu. Cizre’yi, Sur’u, Afrin’i unutmamak gerekiyor. 16 yıl boyunca zaman zaman çözüm diyerek karşımıza çıktı ama çözüm süreçlerinde bile savaş aklının hakim olduğunu izledik. Savaş politikalarına, yolsuzluk ekonomisine, emek sömürüsüne karşı yan yana mücadele etme zamandır. 8 Mart’ta, Newroz’da, 1 Mayıs’ta yan yana geldiğimiz gibi bu seçim sürecinde de mücadelede yan yanayız” dedi. Temelli, Türkiye ekonomisi ve siyasetinin büyük çöküş aşamasında olduğunu belirterek, “Çıkışın yolu birlikte yürümekten geçiyor. 24 Haziran’da önemli bir başlangıç yapacağımıza inanıyorum. Programımızı da bu anlamda yaptık. Cumhurbaşkanı adayımız Türkiye’nin adayıdır. Parlamento seçimi olarak partimiz de tam da bu geçiş dönemine uygun bir arada mücadeleyi yükseltmek, bunu yükseltirken de 16 yıllık tahribatı kaldırabilecek programı önüne koydu. Demokrasi ve barışın önünde oluşturulan barajı yıkmak zorundayız. Geçmişimizi, geleceğimizi satanlardan hesap sormak için yan yanayız. 24 Haziran’da biz kazanacağız. Bir oy Demirtaş’a, bir oy HDP’ye” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

İSTANBUL


Etiketler :