Özgürlük Tarihi

27 Eki 2021

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını çekmekte olan İbrahim Tikan, Na Yayınları tarafından yayınlanan "Özgürlük Tarihi" isimli eserinde toplumsal perspektifle sadece bir toplumun geçmişine değil, aynı zamanda tikel özgürlük yoksunluğumuzu mazinin toplumsal özgürlük yitiminden su yüzüne çıkarır

Yunus Çiçek*

Tanrı fikrinin insan varlığından gerçekleşmesini konu edinen İbrahim Tikan'ın "Özgürlük Tarihi" isimli eseri geçmişin derinliklerine kök saldıkça zindanın daracık bir hücresinde de olsa kendi meyvelerini verdiğine işaret ediyor. Duvarların uzağı görmeyi körleştiren maddi yapısına karşı, yazar, taşlaşan uygarlık zihniyetini görür ve duvarları ufkunun inceliğiyle okur. Uygarlığın korkunç kapatmasına uğrayan yazar, özgürlüğü geçmişin izdüşümlerinde arar. Geçmişi arşınlayarak varlık bilincine kavuşmaya çalışır.

Kitap genelde Ortadoğu tarihini, özelde Kürt tarihini ve çehresini ele alırken, olay ve olgular, karakterler müthiş bir seçicilikle ayrıştırılmış, onlarca kaynaktan araştırılıp derlenen bilgi kırıntıları yazarın potasında yoğunlaşarak yalın ve romansı bir tarih okumasına dönüşmüş. Tarihsel toplumun serüvenini Mezopotamya'nın kadim topraklarının hakikat gözeneklerinden damıtarak doğru bir tarih bilgisine ulaşmaya çalışır. Özgürlük sevdası kendisini tarihsel anlam arayışında bulurken, mensubiyeti olduğu toplumsal yapının hakikate en yakın toplumsal zihniyete, güzelliğe ve akla sahip olduğunu görür ve bunun huşusunu yaşar. O tarihe yöneldikçe algı gözleri açılır.

Yazar tarihsel yolculuğunda bulduğu izleri getirip kitabının satırlarına koyar ve okuyucu o izleri takip ederek kendi varlığının güzelliğine açılır. Özelde Kürt tarihi konu edilse de, esasen tikel olgunun evrenselleşme seyrini konu edinir. Kürtlerle evrensel tarihin (toplumsal) ilk kanat çırpan kelebekleri olarak karşılaşırız. Toplumsal gerçekliğin düşük doğurduğu piçleşmiş uygarlık tanrısının tüm yaratımlarıyla kutsallıklarından soyunduğu ve şeytanlaştığı özgürlük tarihi okumasında görebiliyoruz.

İnsan bir tarih karmaşığıdır. Geçmişe yönelen okur yitirilen kendiliğini ayıklamaya koyulur, zihninde ve yüreğinde yeşeren ayrık otlarını kökten biçer. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını çekmekte olan İbrahim Tikan, Na Yayınları tarafından yayınlanan "Özgürlük Tarihi" isimli eserinde toplumsal perspektifle sadece bir toplumun geçmişine değil, aynı zamanda tikel özgürlük yoksunluğumuzu mazinin toplumsal özgürlük yitiminden su yüzüne çıkarır. Kitap aynı zamanda Ortadoğu halklarının direniş tarihi olarak da okunabilir.

----------------------------------------

* Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

 


Etiketler : yunus çiçek,