Panahi’den haber yok

23 Ağu 2018

İran’da 23 Haziran 2017 tarihinde yaralı olarak yakalanan ve hakkında idam kararı verilen 24 yaşındaki Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi’nin avukatı Hüseyin Ehmedi Niyaz, Panahi’nin son durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Panahi’nin 13 Ağustos’ta Sine Merkez Cezaevi’nden alınarak Kerec vilayetine bağlı Recaişehir Cezaevi’ne nakledildiğini belirten Niyaz, müvekkilinin durumu ile ilgili kendilerine herhangi bir bilgi verilmediğini ve bu durumun avukatı olarak kaygılarını artırdığını söyledi. Niyaz yapılan nakil işleminin de yasalara aykırı olduğunu vurgulayarak, “Müvekkilimin nakil işleminin idamı gerçekleştirmek amacıyla yapıldığına dair güçlü emareler var. Kaygılıyım” ifadelerini kullandı. Avukat Niyaz, “Bugünlerde idam edilebileceğine dair endişelerimiz var. Ne yazık ki idam edilmesini engellemek için yapacaklarımız da sınırlıdır. Kendisinin durumu ile ilgili hiçbir bilgi alamamaktayız” diye konuştu. Panahi’nin annesi Şerifa Zarini de oğlunun hayatından endişe ettiğini belirterek, “Oğlumu çok kötü fiziksel koşulları olan bir yerde tutuyorlar. Oğlum hasta ve tedavisi için hiçbir şey yapılmıyor. Tek yaptıkları, onu kötü bir hücrede tutmak” dedi. Zarini, kamuoyuna ise şu çağrıda bulundu: “Oğlumu kurtarmak için herkes harekete geçmeli. Onun idamını engellemek için herkes elinden geleni yapmalı.”

‘İdamı durdurun’

Panahi’nin bu açıklamasının ardından sosyal medyada kampanya başlatıldı. Birçok siyasetçi, sanatçı, gazeteci ve insan hakları savunucusunun da aralarında olduğu binlerce Twitter kullanıcısı, #RaminHosseinPanahi tagi ile İran’a ‘İdam insanlık suçudur, idamı durdurun’ çağrısında bulundu.

Ne olmuştu?

Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi, İran’da 23 Haziran 2017 tarihinde yaralı olarak gözaltına alındı. 24 yaşındaki Panahi, gözaltına işkence gördü, aylar sonra çıkarıldığı mahkemede ise “Allah’a karşı gelmek ve silahlı örgüte üye olmaktan” idam cezasına çarptırıldı. İlk olarak Sine Cezaevi’nde tutulan Panahi’nin 3 Mayıs’ta idam edileceğinin açıklamasından kısa bir süre sonra yeğeni Niştiman Hossein Panahi kendini asarak yaşamına son verdi. Birçok sivil toplum örgütü yaptıkları açıklamalarla İran rejim güçlerini bir an önce idamı durdurmaya çağırdı. Özellikle idamdan bir gün önce yapılan kampanyalar neticesinde idam kararı askıya alındı. Uluslararası Af Örgütü’nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Araştırma ve Savunuculuk Direktörü Philip Luther, “Umalım ki geçici bir ceza ertelemeden daha fazlasıdır” açıklamasında bulundu. İran Af Örgütü ise “Kamuoyu baskısı ve savunuculuk gayreti sayesinde Ramin Hossein Panahi artık şimdilik idam riski altında bulunmuyor! Lütfen idam kararının ve hükmünün bozulması için harekete geçmeye ve İranlı otoritelere çağrıda bulunmaya devam edin” açıklamasında bulunmuştu.

HABER MERKEZİ


Etiketler :