Pencere ve balkonlarda 1 Mayıs kutlaması

01 May 2021

İstanbul ve Dersim’de çok sayıda kişi 1 Mayıs’ı pencere ve balkonlarına çıkarak, kutladı. Kutlamalarda renkli görüntüler ortaya çıktı

İstanbul’da işçiler, emekçiler gün boyu sokağa çıkma kısıtlamalarına rağmen sokaklara çıkıp, 1 Mayıs’ı kutladı. Polisin müdahalesi sonucunda gün boyu yüzlerce kişi darp edilerek gözaltına alındı. Tüm engelleme ve saldırılara rağmen 1 Mayıs’ı kutlayan işçiler, emekçiler ve gençler, akşam saat 21.00'dan itibaren ise evlerin camlarından ve balkonlarından kutladı. İstanbul’un çeşitli ilçelerinde yapılan kutlamalarda renkli görüntüler ortaya çıktı. Sokaklara çıkan yurttaşlar halaylar çekerken, balkonlarından da kutlayama destek verip, şiirler okudu. Yine balkonlardan meşaleler yakılarak, 1 Mayıs sloganları atıldı. Kağıthane’de bulunan Güzeltepe Mahallesi’nde 1 Mayıs’ı kutlayanlara polis biber gazayla saldırarak, kitleye müdahale etti. 

 

Dersim zılgıtlarla inledi

Dersim’de de belediyeye ait araçtan şehir merkezde mahalle mahalle gezerek, 1 Mayıs marşı çalındı. Dersimliler de pencere ve balkonlarından “Yaşasın 1 Mayıs, Bijî yekê Gulan” sloganları ve zılgıtlarla destek verdi.

İSTANBUL/DERSİM


Etiketler : 1 Mayıs,