Polisten Barış Anneleri'ne: Size Türk bayrakları verelim, gidin HDP önünde oturun

17 Eki 2021

Barış Anneleri'ni kadın mitinginde gözaltına alan polis, "Size Türk bayrakları verelim, gidin HDP önünde oturun" dayatmasında bulundu. Miting bitinceye kadar nizamiye girişinde bekletilen kadınlar, teslim tebellüğ belgesi imzalatıldıktan sonra serbest bırakıldı

Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad - TJA) ve Demokratik Bölgeler Partisi'nin (DBP) dün İstasyon Meydanı'nda düzenlediği mitingte, iki Barış Annesi, giysi ve flamalarında sarı, kırmızı ve yeşil renkler bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Polis tarafından Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü TEM Şubeye götürülen Barış Anneleri Hatice Beytur (50) ve Hazal Sürer, saatlerce nizamiyede bekletildi. 

Miting bitiminde serbest bırakıldı

Polis, nizamiyede beklettiği iki kadına, "Neden bu bayrakları taşıyorsunuz? Size Türk bayrakları verelim, gidin Halkların Demokratik Partisi (HDP) önünde oturun. Diyarbakır annesi olun" dayatmasında bulundu. Anneler, polisin dayatmasını kabul etmedi.  Miting bitinceye kadar nizamiye girişinde bekletilen kadınlar, teslim tebellüğ belgesi imzalatıldıktan sonra serbest bırakıldı. 

Kaynak: MA


Etiketler : Barış Anneleri, Özgür Kadın Hareketi, Barış Anneleri Meclisi,