Rabia Naz-Diren Cevahir Şen

16 Nis 2019

Rabia Naz bir yıl önce Eynesil’de evinin önüne yaralı olarak bırakılan 11 yaşında bir çocuktu. Kaldırıldığı hastanede öldü. Tüm ülke, bir yıl önce şüpheli biçimde ölen Rabia Naz için adalet istiyor. Rabia Naz cinayeti hakkında pek çok farklı şey de söylendi. Ancak kızlarının başına ne geldiği öğrenmek isteyen, faillerin ortaya çıkarılıp yargılanması için mücadele eden aile türlü engellerle karşılaşıyor. Öyle ki; son olarak baba Şaban Vatan hakkında mahkeme kanalıyla bir ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde gözetim altında tutulma kararı çıkarılıyor. Daha önce de soruşturmayı yürüten ilk savcı görevden alınmıştı.

Dosyayı intihar iddiasıyla kapatmaya çalışan savcılık, artan tepkiler ve şaibe nedeniyle dosyayı kapatamıyor ve soruşturma sürüyor. Rabia Naz’ın babası her yerden, her kanaldan insanlara ulaşıp, sesini duyurmaya çalışıyor. Baba, kızının trafik kazası nedeniyle öldüğünü, düşmediğini, intihar etmediğini, kızına bir aracın çarpıp kaçtığını ve tanıkların siyah bir doblo araca işaret ettiklerini, bu aracın Rabia Naz’a çarpıp kaçtığını, olay yeri inceleme kaydından anlaşıldığı üzere herhangi bir video çekimi yapılmadığını, Eynesil’in bir önceki belediye başkanının oğlunun olaydan 23 gün sonra ifadesinin alındığını, çelişkili ifadeler verdiğini, sorumluların birileri tarafından korunduğunu, olayın örtbas edilmek istendiğini ifade ediyor.

Şu aşamada HSK bir müfettiş göndermiş ve müfettiş eşliğinde soruşturma yürütülecek. Katil ya da katiller ortaya çıkarılır mı bilinmez ama katillerin korunduğu, gizlenildiği çok açık. 11 yaşında bir çocuk bir aracın kendisine çarpması sonucu ölüyor, o çocuk ağır yaralı halde evinin önüne bırakılıyor ve 23 gün sonra ifadesi alınan kişi çelişkili ifadeler veriyor. Bu çocuğun nasıl öldüğü, yani çarpma ile mi yoksa yüksekten düşme ile mi öldüğünü belirlemek Adli Tıp açısından hiç de zor değil. Sözde olay yerinde yani çocuğun kaza yerinden alınıp taşındığı evinin önünde, fotoğraf ya da video çekimi yapılsa idi bazı şeyler daha kolay aydınlanabilirdi. Geçek olay yeri hala belirsiz. Sanki hem görevliler, hem de bir takım siyasi çevreler Rabia Naz’ın ölümünü örtbas etmek için el birliği ile çalışıyor. Bu da insanın aklına Rabia Naz’ın katilinin ‘önemli biri’ olabileceğini getiriyor.

Rabia Naz cinayeti aydınlatılsın diye ülkenin değişik yerlerinde eylemler, basın açıklamaları yapılıyor. Yurttaşların desteği, her an sosyal medya aracılığıyla kızının katilinin bulunması için sesini duyurmaya çalışan ve birileri tarafından türlü biçimlerde engellemelere maruz bırakılan baba ile dayanışmak çok önemli. Baba ile dayanışma içinde olunsun ki, Rabia Naz gibi çocuklar, büyüdükleri memleketlerin sokaklarında oynayarak, zıplayarak yürüyebilsinler ve bu ülkede artık birtakım şer odakları işledikleri cinayetlere rağmen paçayı yırtamasın.

Diren Cevahir Şen

Diren Cevahir Şen


Etiketler :