Riyad'dan Suriye'ye yeni kapı

04 May 2021

Suriye iç savaşında Selefi ve İhvan gruplarının, paramiliter grupların eğit-donat programlarını yürüten Suudi Arabistan’dan bir heyetin Şam’a gittiği kaydediliyor. Yeni bir normalleşme ve Büyükelçilik açma bekleniyor.

Suriye'de Mart 2011'de başlayan iç savaşta Türkiye ve BAE saflarında yer alarak cihadist grupları finanse edip eğit-donat programları uygulayan Suudi Arabistan, Beşar Esad yönetimiyle yeni kapı açıyor

Suudi heyetin Başkent Şam'da yeni seçime hazırlanan Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’la bir araya geldiğini öne süren Londra merkezli Arapça yayın yapan Rai el Yavm gazetesi, iki tarafın ilişkileri normalleştirme konusunda anlaştığını iddia etti.

Rai el Yavm gazetesi, Suudi Arabistan’dan heyetin görüşmeyi 3 Mayıs'ta yaptığını aktardı.

Suudi Arabistan istihbarat başkanı Halid el Humeydan’ın başkanlık ettiği heyetin Esad’la birlikte Suriye Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Ali Memluk’l de bir araya geldiği, her iki tarafın Şeker Bayramı’ndan sonra daha kapsamlı bir görüşme gerçekleştirmek için anlaştığı belirtildi.

Şam’da büyükelçilik

 

İki ülke arasında ilişkileri tamamen normalleştirmek için anlaşma sağlandığını bildiren kaynaklar, tarafların ilk adım olarak Suudi Arabistan’ın Şam Büyükelçiliği’ni açma konusunda mutabık kaldığını belirtti. Suudi heyetin, Suriye’nin Arap Birliği'ne geri dönmesini ve ligin Cezayir’de yapılması planlanan zirveye katılmasını memnuniyetle karşıladıklarını söylediği de ifade edildi.

 

'Ey doktor şimdi sıra sende'

Tunus’ta ve Mısır'daki başkaldırıların etkisiyle 15 Mart 2011'de Dera'da Edad yönetimine karşı yazılama yaptıkları iddiasıyla çocuklar gözaltına alınmıştı. Okul duvarlarına Esad' için "Halk rejimin yıkılmasını istiyor", "Ey doktor şimdi sıra sende" gibi yazılar yazdıkları gerekçesiyle alınan çocuklara işkence yapılmıştı. İşkence görenlerden Muaviye Sayasna "şiddetli işkence yaptılar. Bazılarımızı duvara astılar, parmaklarını kırdılar, elektrikli sopalarla vurdular" demişti. İşkence duyulunca protestolar başlamıştı. Gösteriler polis-asker şiddetiyle karşılandı. Ölümler olunca protestolar hızla yayıldı. Türkiye, Suudi Arabistan, Mısır, Almanya, ABD, Fransa, İngiltere gibi ülkeler de devreye girip silah ve parmiliter güç organize edip silahlandırınca süreç iç savaşa evrildi. Yüzlerce silahlı İhvan ve Selefi grup çıktı. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve ardından Suriye Milli Ordusu (SMO) çatısı altında toplandı. Bu gruplar Libya'ya, Dağlık Karabağ'a, Rojava'ya, Federe Kürdistan'a da taşındı.

Suudi-Türkiye ayrışması

Suudi Arabistan; Mısır, Tunus, Katar gibi ülkelerde İhvan'ı ezmeye çalışınca Türkiye ile kriz yaşamaya başladı. Mısır'da İhvan'ın Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, AKP yönetiminden önemli destek gördü. Ancak Mursi'nin atadığı Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi, Suudi desteğiyle darbe 2013'te yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Avrupa Birliği üyesi ülkeler idamı yasaklarken, ne yazık ki Mısır’da bu katil Sisi’nin davetine icabetle oradaki toplantıya iştirak etmişlerdir. Bu iki yüzlülük değil, çok yüzlülük" gibi ifadeler kullanınca Mısır ve Suudi Arabistan ile ilişkiler alt düzeye indi. Suudi Arabistan'da Türk malalrına boykot uygulandı, mallar gümrüklerde bekletilip çürümeye terkedildi.

Suudi Arabistan Suriye politikasını da değiştirip TSK-SMO ittifakından uzaklaştı. Nisan ayında Erdoğan, ilişkileri yeniden düzeltmek için ılımlı mesajlar verdi, Kralı arayıp Ramazan ayı nedeniyle tebrik etti.  

 

Ankara'dan Mısır'a heyet

AKP MHP yönetimi, Mısır'la da ilişkileri düzeltmek için nisan 2021'de ılımlı açıklamalar yaptı. 30 Nisan'da TBMM ile Mısır ve Libya temsilciler meclisleri arasında, parlamentolar arası dosluk grupları kurulmasına ilişkin tezkere, TBMM Genel Kurulu’nda oylanarak kabul edildi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ve beraberindeki bir heyet 3 Mayıs 2021'de Mısır'ın başkenti Kahire'ye gönderildi.

 

DIŞ HABERLER

 


Etiketler : Suudi Arabistan Başkonsolosluğu, Halk rejimin yıkılmasını istiyor, Normalleşme, Suudi Arabistan,