Rusya'da AY 4.2 vakaları görüldü: Bir günde 1036 ölüm

21 Eki 2021

Rusya'da Koronavirüsten bir günde en fazla can kaybı yaşandı. En az 1036 kişi hayatını kaybetti. Delta varyantının alt türü AY 4.2 vakaları görüldü

Rusya'da koronavirüs (Covid-19) salgınında durum her geçen kötüye gidiyor. Son 24 saatte en az 1036 kişi hayatını kaybetti. Virüsün ülkede görülmeye başlamasından sonra bir günde en fazla can kaybı oldu.

Vaka sayısında da yine pandeminin başından beri en yüksek günlük vaka sayısı kaydedildi. En az 36 bin 339 vaka kayıtlara geçti.

Moskova'da vaka sayısı 7 bini aştı ve 7 bin 897 olarak kaydedildi. St. Petersburg'da 3 bin 280, Moskova oblastta 2 bin 318 vaka kaydedildi.

 

Delta varyantının alt türü AY 4.2 vakaları 

Rusya’da koronavirüsün Delta varyantının İngiltere’de görülen ve daha bulaşıcı olduğundan endişe edilen alt türü AY 4.2 vakaları görüldü.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Yetkilisi Kamil Hafizov, ülkede birkaç adet, delta varyantının alt türü olan AY 4.2 vakalarının görüldüğünü söyledi. Hafizov, “Bazı bölgelerde yeni tür delta plus olarak adlandırılıyor ancak aynı isim daha önce başka bir varyant için kullanılıyordu, bu nedenle şimdi biraz kafa karışıklığı mevcut Antikorlara bağlanma becerisini çarpıcı şekilde değiştirecek kadar farklı bir alt tür değil. Mutasyonun özellikle de S-proteininde olduğu gerçeğine bakılırsa, konu daha çok hastalığın geçirilme şiddetiyle değil, bulaşıcılığıyla ilgili” dedi.

MOSKOVA 


Etiketler : koronavirüs, RUSYA,