Rusya'dan AKP-MHP yönetimine SİHA mesajı: Donbass'taki durumu istikrarsızlaştırıyor

27 Eki 2021

AKP yönetimi damadının şirketinin ürettiği Bayraktar TB2 gibi SİHA'ları Afrika ülkelerinden Azerbaycan'a, Kırgızistan'dan Ukrayna'ya kadar birçok ülkeye satmaya çalışırken Rusya'dan ilk resmi çıkış geldi

AKP-MHP yönetiminin Ukrayna'ya verdiği SİHA'lar konusunda Rusya'da en üst düzeyden uyarıcı açıklamalar geldi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Facebook hesabından yapılan açıklamada, "26 Ekim 2021'de Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Baş Komutanı Valeriy Zalujnıy'ın emriyle Birleşik Kuvvetler Operasyonu'nun yürütüldüğü bölgede Bayraktar tipi keşif ve taarruzi insansız hava araçları ilk kez muharebe amaçlı kullanıldı" denildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov da, Ukrayna ordusunun Donbass'ta (Donetsk Oblastı ve Luhansk Oblastı'nı kapsayan coğrafya) Türkiye'de üretilen Bayraktar TB2 tipi silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) kullanıldığı yönündeki açıklaması hakkında, Kiev'e bu gibi silahlar tedarik edilmesinin ülkenin güneydoğusundaki durumu kötüleştirebileceği şeklindeki endişeleri haklı çıkardığını söyledi.

Rusya resmi ajansı Sputnik'in haberine göre Rusya Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Peskov, düzenlediği basın toplantısında ilgili soruya şu yanıtı verdi: 

"Türkiye ile gerçekten de özel, iyi ilişkilerimiz var. Fakat bu durumda maalesef, bu gibi silahların Ukrayna ordusuna tedarik edilmesinin, (Donbass) temas hattındaki durumun istikrarsızlaşmasına neden olabileceği yönündeki endişelerimiz doğrulanmış oldu. Görüyoruz ki böyle silahlar, askerlerin eline geçince, potansiyel olarak Ukrayna’nın bu bölgesinde kullanılabilirler. Bu da sadece istikrarsızlaşmaya neden olur ve asla Ukrayna içindeki bu sorunun çözülmesini sağlamaz." 

Ukrayna: Asker öldü

Peskov'un açıklaması, Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Donbass'taki çatışma bölgesinde yürütülen operasyonlar sırasında Bayraktar SİHA'larının kullanıldığını teyit etmesini izledi.

26 Ekim öğle saatlerinde Granitnoye yerleşimi yakınındaki Ukrayna ordusu mevzilerinin obüslerle vurulduğunu, bir askerin öldüğünü ve birinin yaralandığını kaydeden Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, "Ukrayna tarafı, AGİT Özel İzleme Misyonu aracılığıyla ateşkes talebinde bulundu ancak bu gerçekleşmedi. Bunun ardından Bayraktar'ları kullandık. İHA çatışma hattını dışına çıkmadı ve güdümlü bomba bir topçu silahını imha etti, ardından Ukrayna mevzilerinden açılan ateş kesildi" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Bayraktar SİHA'larının Donbass'ta ilk kez kullanıldığı anın görüntülerini de yayınladı.

MOSKOVA 


Etiketler : Kremlin, Bayraktar TB2 SİHA, RUSYA,