Saldırganın kimliği-Diren Cevahir Şen

29 Nis 2019

İstanbul Küçükçekmece’de 5 yaşındaki bir çocuğun cinsel istismara ve hemen ardından metrobüste bir kadının cinsel saldırıya uğramasının etkisi sürüyor. Ülke genelinden kadın ve çocuklara yönelik şiddet, cinsel istismar haberleri de bu arada gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ardı ardına Bolu, Alanya, Balıkesir ve İstanbul Küçükçekmece’de toplam 5 çocuk cinsel istismara maruz kaldı. Denizli’de bir kadın pantolon denediği mağazada, mağazanın erkek çalışanı tarafından taciz edildi ve şikayetçi oldu.

Bu arada, Küçükçekmece Kanarya’da yaşanan olayın hemen ardından, takip eden akşamlardan birinde yine Küçükçekmece’de 7 yaşındaki bir çocuğun cinsel istismara uğraması herkese inanılmaz geldi elbet. Ancak böyle bir olay gerçekten oldu ve bir zanlı da aynı gün gözaltına alındı. DHA’nın haberine göre, Mehmet Akif Mahallesi’nde 7 yaşındaki kız çocuğunu takip eden 37 yaşındaki A.M., çocuğun peşinden binaya girmiş. Çocuğun bağırması üzerine paniğe kapılan A.M. kaçarak uzaklaşmış. İhbar üzerine olay yerine gelen polis, çevrede bulunan 55 güvenlik kamerasını inceleyerek saldırgana ulaşmış ve gözaltına alınan A.M. hakkında “Teşhircilik yapmak suretiyle çocuğun cinsel istismarı” suçundan işlem başlatmış. Tabi bu arada A.M.’nin 2014 yılında da aynı suçtan sabıkası varmış ve ayrıca 22 Mart ve 31 Mart 2019 tarihlerinde yine aynı ilçede gerçekleşen 2 ayrı çocuğa cinsel istismar fiilinin de faili olduğu tespit edilmiş.

Kanarya Mahallesi’ndeki cinsel istismar sebebiyle halk sokaklara döküldü, isyan etti. Ancak nerden geldiği bilinmeyen ‘saldırgan Suriyeliymiş’ haberi sebebiyle, amacı cinsel istismara tepki göstermek, çocukları korumayan ve saldırıları önlemeyen kurum ve kuruluşlar ile yetkililerden hesap sormak olmayan birileri, Suriyelileri hedef göstermek, Suriyelilerin evlerine ve işyerlerine zarar vermek istedi.

Daha önce de Antep’te benzeri bir durum yaşanmış, tamamı erkek olan saldırgan grup savaşa gider gibi bağırıp çağırarak göçmenlerin evlerine ve işyerlerine saldırmıştı. Burada merak edilen şey şu; Amaç çocukların cinsel saldırıya maruz kalmasına, güvensiz bir ortamda yaşamak zorunda kalmalarına, sokaklarda özgürce oynayamamalarına mı tepki vermek, yoksa göçmenleri mi hedef göstermek?

Bu ülkede yıllardır çocuklar cinsel saldırıya uğruyor ve failleri ortalıkta geziyor. Onlar da Suriyeli miydi? Ensar Vakfı’nda cinsel istimara uğrayan çocukların istismarına sebep olanlar ve onları istismar eden Suriyeli miydi? Daha önce 9 yaşındaki bir kız çocuğunu istismar ettiği iddiasıyla yargılanıp beraat eden ve çocuğun stresten kalp krizi geçirip yaşamını yitirmesine neden olan ve evvelki gün Muğla Menteşe’de 2 çocuğa cinsel saldırıda bulunan Tuncay Ç. Suriyeli mi?

Ben tüm bu olaylar yaşanırken Suriyeliler hakkında bağırıp çağıranların amacının da niyetinin de kötü olduğundan şüphe etmiyorum. Onların derdi çocukların istismara uğramaması, kadınların cinsel saldırı tehdidiyle yaşamaması ve erkek şiddetinin tükenmesi değil. Amiyane tabirle ‘goy goy’ yapmak ve meseleyi özünden uzaklaştırmak. Bilerek ve isteyerek. Yani ‘bu ülkede böyle şeyler olmaz, bizim erkeklerimiz çok edepli, ahlaklı ama yabancılar bozuyor bu ahlakı’ dedirtip, saldırıların ‘içeriden’ sürmesine sessiz kalmak hatta üzerini örtmek. Zira üzeri örtülen nice cinsel saldırı hadisesi var bu ülkede ve o çocuklar, kadınlar saldırganları ile her gün karşılaşıyorlar belki de.

Diren Cevahir Şen

Diren Cevahir Şen


Etiketler :