Salgının fotoğrafı: 7’den 70’e herkes çürük sebzeye muhtaç edildi

08 May 2021

Semt pazarlarındaki görüntüler yine değişmedi. Esnaflar mallarının yarısını dahi satamazken, yurttaşlar ise pazardan geri kalan çürük sebzeleri toplamak için birbirleri ile yarıştı

Koronavirüs(Kovid-19) salgını gerekçesiyle devlet desteksiz uygulanan 17 günlük sokağa çıkma kısıtlaması binlerce esnafı ve milyonlarca yurttaşı mağdur etti. İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Pazar Yerleri" konulu gönderdiği genelgeyle, 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00-17.00 arasında yaş sebze ve meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacağını ifade etti. Bunun üzerine günler sonra evlerine ekmek götürmek umudu ile halden aldıkları sebze ve meyveleri semt pazarlarındaki tezgahlarına koyan esnafların yüzü yine gülmedi. 

Görüntüler yine değişmedi 

Gün boyunca bekleyen esnaflar mallarının yüzde 50’sini dahi satamadan evlerine dönerken, çürük olan sebze ve meyveleri ise geride bıraktı. Geçtiğimiz günlerde “çaresizliğin fotoğrafı” olarak sıklıkla ortaya çıkan görüntüler yine yaşandı. Çok sayıda insan geride kalan çürük sebze ve meyveleri toplamak için adete bir biri ile yarıştı. Bunlardan biri ise Suriye’nin Halep kentinde İstanbul’a göç etmek zorunda kalan 7 yaşındaki A. oldu.  

Yaşı küçük yüreği büyük 

Salgın nedeniyle çalışamayan babasının yükünü azaltmak için küçük yaşı ve kocaman yüreği ile 8 kişilik ailesine katkı sunmak amacıyla pazar yolunu tutmuş. Çürük sebze ve meyveleri toplarken karşılaştığımız A., görüntü vermekten çekinirken, bir yandan da çürük sebze ve meyveleri toplamaya çalışıyordu. 

Topladığı limon ve portakalları poşete koyan A.’nın yanına gelen 5 yaşındaki teyzesinin kızı ise A’ya elindeki kavunu göstererek, mutlu bir ifadeyle “bak ne verdiler” dedi. 

Krizin fotoğrafı 

Küçük çocukların yaşadığı şeyler Türkiye’deki ekonomik krizin fotoğrafını yansıtmaya yeterken, insanların kayıtsız olması ise dikkat çekti. 

Çürük limonlar...

Pazardan çıktığımızda da çürük limonları toplayan 70 yaşındaki bir yurttaş ile karşılaştık. Görüntü vermek istemeyen yurttaş, çürük limonları özen ile toplayıp poşete koyarken, başını öne eğmesi ise dikkat çekti.

Reyhan Hacıoğlu – Yusuf Özdemir


Etiketler : ekonomik kriz,