Şam’la müzakere hazırlığı

18 Tem 2018

İki gündür süren konferansta, Esad ile müzakere yürütecek bir platform oluşturulmaya çalışılıyor. Müslim, ‘Görüşmelere uluslararası arabulucular da katılmalı’ dedi

Demokratik Suriye Konseyi’nin (DSK) Rakka yakınlarındaki Tabka’daki konferasnsı sürüyor. Konsey’in Başkanlık Komisyonu üyesi Hikmet Habib, “Toplantının amaçlarından biri, Suriye hükümetiyle müzakere etmek için bir platform oluşturmaktır” dedi. Suriyeli Kürtlerin, Şam yönetimiyle müzakere için bir heyet oluşturmaya çalıştığı açıklandı. Açıklama, Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) siyasi kanadı Demokratik Suriye Konseyi’nden (DSK) geldi. DSK’nin Tabka’da düzenlediği geniş katılımlı toplantı sürerken, Konsey’in Başkanlık Komisyonu üyesi Hikmet Habib, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Toplantının amaçlarından biri, Suriye hükümetiyle müzakere etmek için bir platform oluşturmaktır” dedi. Habib, ‘Platformun özerk yönetim içindeki bütün bölgeleri ve SDG’nin kontrol ettiği tüm bölgeleri temsil edeceğini’ söyledi. Suriyeli Kürt yetkili daha fazla ayrıntı vermedi. Açıklamanın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump’ın dünkü Helsinki zirvesinde Suriye meselesini görüşmelerinin ardından gelmesi de dikkat çekti.

‘Esad’a şartlarımız var’

Öte yandan Beşar Esad yönetimiyle bir müzakere platformu kurulacağının açıklanması sonrası, Kürtlerin görüşme şartları da ilan edildi. Salih Müslim, Esad’a sunacakları iki şartı açıkladı. PYD’nin eski eş başkanı ve TEV-DEM Dış İlişkiler Sorumlusu Salih Müslim, Suriyeli Kürtlerin Esad yönetimiyle müzakereye hazır olduğunu ama bazı şartlar koşacaklarını söyledi.

Müslim, görüşmelere uluslararası arabulucuların katılmasını ve kendilerine bazı garantiler verilmesini istediklerini açıkladı. Müslim, Suriye hükümeti yanlısı medyada yer alan bazı haberleri de eleştirdi. Müslim, Kürtlerin kontrol ettikleri toprakları Esad yönetimine teslim etmek üzere Şam’la müzakereye başladığı yönündeki haberlerin doğru olmadığını söyledi. Suriyeli Kürt yetkili, Şam yönetiminin devlet medyasında doğru olmayan haberler yayınlamasının, müzakere konusundaki ciddiyetinin sorgulanmasına yol açtığını belirtti.

TABKA


Etiketler :