Sanatçılar düş yolcuları için seslendirecek

11 Tem 2020

Suruç katliamının 5. yıldönümü dolayısıyla yaşamını yitiren 33 düş yolcusunun sevdiği şarkılar sanatçılar tarafından seslendirilecek

Suruç katliamının 5. yıldönümü dolayısıyla Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) öncülüğünde 25 gençlik örgütü “Suruç için adalet, herkes için adalet” şiarıyla bir kampanya başlattı. Kampanyanın bir ayağı da “Suruç için üret” şiarıyla sanat alanında örülecek. Sanat alanında yürütülecek kampanyayı Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) üstlenirken bu doğrultuda, Suruç’ta yaşamını yitiren 33 düş yolcusunun sevdiği şarkılar sevdikleri sanatçılar tarafından seslendirilecek. Gelecek olan müzikler Youtube üzerinden konser olarak verilecek. Yine şiirler, öyküler yazılacak ve resimler çizilecek. Yazılar ise BEKSAV bünyesinde çıkan “Sanat ve Hayat” dergisinin Ağustos ayında çıkacak olan Suruç özel sayısında değerlendirilecek. Resimler için ise sergi düzenlenecek.

‘Sanat ayağı olalım...’

Kampanya hakkında bilgi veren BEKSAV Eşbaşkanı Canan Kaplan, “Bunda şunu amaçlıyoruz; Suruç’un 5. yılı olmasına rağmen ailelerin adalet talepleri hala sürüyor ve davada hala bir yol alınmış değil. Suruç aileleri ve yoldaşları da ‘Suruç için adalet, herkes için adalet’ şiarıyla mücadelelerini yükseltmeye çalışıyor. Bizde o mücadelenin sanat ayağı olalım istedik” dedi.

Suruç’a özel

Suruç için yazılmış şiirler ve yapılmış bestelerin olduğunu ifade eden Kaplan, “Yeni yazılacak şiirleri, öyküleri, yazıları hepsini bir plan çerçevesinde değerlendirmeyi düşünüyoruz. Gelecek eserler BEKSAV’ın çıkardığı Sanat ve Hayat dergisinin Ağustos ayında çıkacak olan Suruç özel sayısında değerlendirilecek. Bu sayıda 33 yoldaşın yazdığı şiirler, yazılar, öyküler de olacak” diye konuştu.

Konserler Youtube’da

Müzik alanında da çalışmalar olacağını dile getiren Kaplan, şöyle devam etti: “33 yoldaşımızın sevdiği şarkıları onların sevdiği sanatçılardan istedik. Onlar seslendirip bize gönderecekler bizde onu bir Youtube konseri şeklinde değerlendireceğiz. Onun dışında Suruç için yapılmış birkaç beste var. Onları da belirleyeceğimiz adalet haftası boyunca sosyal medya hesaplarımızdan yayınlayacağız. Kampanyanın üçüncü ayağı ise performans alanı olacak. Onu da Ağustos’un ikinci haftasında resim sergisi ve performanslarla değerlendireceğiz. O hafta dans, kısa film ve resim sergisinin oluşturduğu bir etkinlik düşünüyoruz.”

Kürtçe olacak

Kampanyanın bir ayağının da Diyarbakır’da sürdüğünü ifade eden Kaplan, bölgeden gelecek şarkıların, türkülerin ve şiirlerin oradan toplanarak kendilerine iletileceğini söyledi. Kaplan, “Sonuçta Suruç’ta Kürdistan’a dair bir düş kurulmuştu. Oraya dair bir gerçekliği sanatla anlatma hevesinde olduğumuz için oradan gelecek eserleri daha çok önemsiyoruz. Performansların bir bölümünü de orada sergilemeyi düşünüyoruz. Durumumuz ne kadar el verir bilemiyoruz ama orada da özellikle Kürtçeye ağırlık verecek şekilde yapmayı düşünüyoruz. Oradan gelecek yazıların daha da çok olmasını önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kampanya için çağrı

Katliam sırasında BEKSAV olarak orada bulunduklarını aktaran Kaplan, “Bizler sanatçıların tarafının neresi olduğunu belli ettirmek için oradaydık. Bugün o sözün arkasında durmak için bu kampanyayı düzenliyoruz. Biz adalet mücadelesi veren bütün halkların, kimliklerin, sınıfların mücadelesini bir şekilde estetize edilmesinin bizim görevimiz olduğunu düşünüyoruz. Bizim gibi düşünen, amatör, yaşlı, genç, kadın, erkek, LGBT+İ herkesi o 33 düşün sanatını kendilerince ifade etmelerini istiyoruz. Çağrımız herkesin bu kampanyaya bu şekilde katılmalarıdır” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL/MA


Etiketler : herkes için adalet, Suruç için adalet, beksav, SGDF, Suruç katliamı,