Savunmayı savunanlar zulme sessiz kalmayacak

19 Eyl 2021

Şenyaşar ailesi, adalet nöbetinin 200'üncü gününde, 200 avukatla birlikte taleplerini haykıracak. Kürsü kuracak olan avukatlar Şenyalar ailesinin adalrt mücadelesini anlatacak ve başsavcıyla görüşme talep edecek

Urfa'nın Suruç ilçesinde 24 Haziran 2018 Genel Seçim sürecinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının iş yeri ve hastane saldırıları sonucu eşini ve 2 oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar’ın, "adalet" talebiyle Urfa Adliyesi önünde başlattığı Adalet Nöbeti, her geçen gün büyüyor. 24 Eylül’de 200’üncü gününe girecek nöbette, 200 avukat ailenin taleplerini dillendirecek. 

200’üncü günde Adalet Nöbeti’ne katılacak olan avukatlar, Urfa Adliyesi önünde kürsü kuracak. Katılımcıların ve aile avukatlarının yapacağı konuşmaların ardından 200 avukat, aileyle birlikte oturma eylemi gerçekleştirecek. Ardından aileye randevu vermeyen Urfa Cumhuriyet Başsavcısı’ndan görüşme talep edilecek. 

Başsavcı kimi koruyor?

Mezopotamya Ajansı'ndan (MA) Emrullah Acar'a konuşan Ferit Şenyaşar, yaşadıkları adaletsizlikleri özetleyecek 'Şuan Cumhuriyet Başsavcısı insanlık suçu işliyenleri koruyor' dedi.

'Artık herkes biliyor'

Urfa Adliyesi önünde başlattıkları Adalet Nöbeti’nin 195’inci gününe girdiğini vurgulayan Şenyaşar, “Bu katliamı artık herkes biliyor. Bu katliam sadece bize değil herkese yapılmıştır. Yetkililer adım atmasa da adalet arayışımız toplum nezdinde karşılık bulmuştur. Yetkiler bu haykırışa daha fazla sessiz kalamaz” şeklinde konuştu.

Sayısız baskı ve engelleme

Adalet Nöbetlerinin 6 aydan fazladır sürdüğünü vurgulayan Şenyaşar, bu süreçte 6 kez gözaltına alındıklarını ve sayısız baskı ve engellemeyle karşıştıklarını söyledi. Annesi Emine Şenyaşar'a açılan davayı hatırlatan Şenyaşar, "3 yıldır katliama dair dava dosyasını açamayanlar jet hızıyla anneme ‘Hakaret’ davası açtılar. Anneme açılan dava adalet istediği için açıldı. Bu dava adalet isteyen herkese açılmıştır” ifadelerini kullandı. 

200 avukat ile adalet isteyecekler

Ferit Şenyaşar, 2 kişi olarak başlattıkları mücadelenin her geçen gün büyüdüğünü söyleyerek, eylemlerinin 200'üncü güne yaklaştığını ifade etti. Şenyaşar, "Başsavcı bu sefer bizden kaçamayacak. 200 avukat ile ‘ya adaleti sağlayın ya da istifa edin’ diyeceğiz” dedi.

Adaletin Sembölü

24 Eylül tarihinde bütün avukatlara adliye binası önünde olma çağrısında bulunan Şenyaşar, devamında şunları söyledi: 

“Davamızı herkes sahiplendi ama bu zulüm ve hukuksuzluğu ortadan kaldıracak olan savunmadır. Savunmayı savunanlar bu zulme sessiz kalmayacaklar. Biz onlarla birlikte yürüyeceğiz. Hukuki taleplerimizin karşılanması için 200’üncü günümüzde yanımızda olacaklarına inanıyorum. Annem adalet arayanların sembolü oldu. Annemin sağlık sorunları her geçen gün artıyor. Annem artık acısını evde yaşamak istiyor. Tutuklu bulunan kardeşim (Fadıl) bırakılmadan annem acısını yaşayamaz. 3 yıl 3 aydır annem yas tutamıyor, çünkü hala katliam yargı eliyle sürüyor. Anne artık yas tutmak istiyor. Annemin acısını yaşamasına izin vermiyorlar. Buna savunma ile birlikte dur diyeceğiz. Bu mücadele bittiğinde adalet arayan herkese emsal bir mücadele olacak.”  

URFA


Etiketler : Şenyaşar ailesi adalet nöbeti, Şenyaşar ailesi,