Seçim bürolarının açılışını yapan HDP Eşbaşkanlarından mesaj: Hep birlikte kazanacağız

26 May 2018

İstanbul’da seçim çalışmalarını başlatan HDP Sultangazi, Esenler, Gaziosmanpaşa, Fatih’te Eşbaşkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin katılımı ile büro açılışları ve etkinlikler düzenledi. Sultangazi’nin Esentepe Mahallesi’ndeki seçim bürosunun açılışına katılan Buldan, bir konuşma yaptı. Buldan, 24 Haziran’da yapılacak seçimlerin Türkiye halklarının kaderini değiştireceğini belirtti. AKP’nin bu ülkenin tüm ezilen kesimlerine verilecek hesabı olduğunu ifade eden Buldan, bu seçimin Türkiye halkları açısından son bir fırsat olduğunu vurguladı. Buldan şöyle dedi: “İstanbul’da yaşayan Botanlılar, Karadenizliler, Serhatlılar kaderi değiştirecek. Hepimiz, Selahattin Demirtaş’a, Figen Yüksedağ’a söz verdik. Sokağa çıkma yasaklarında direnenlere söz verdik. Yaşadığımız acıların, ödediğimiz bedellerin 24 Haziran’da vereceğimiz dersle, alacağımız intikamla söz verdik” dedi. Tek adam zulmünü yıkmak için yola çıktıklarını söyleyen Buldan, “TBMM’de HDP’yi tasfiye etmeye çalışanlar. Milletvekillerimizi tutuklayıp cezaevine koyanlar. Belediyelerimize kayyum atayanlar” dedi.

‘Kürtlerden oy alamayacaklar’

“HDP’yi baraja gömün” talimatlarına karşı çalışacaklarını söyleyen Buldan, “Şimdiye kadar hiç kimsenin gücü HDP’yi sandığa gömmeye yetmemiştir, sizin de gücünüz yetmeyecektir. AKP artık Kürtlerden, Alevilerden ve gençleren tek bir oy alamayacak. Şu anda bıçak sırtındayız. Bu yüzden gece gündüz çalışacağız. Baraj altında kalan bir HDP seçilen milletvekillerinin hepsi AKP’ye geçecek. AKP güçlü bir şekilde parlamentoya girerse 16 yıllık bu ülkeye yaşatılanlar devam edilecek. O zaman hukuksuzluk devam edecek. Bunun için HDP’nin baraj altında kalmaması için parlamentoya güçlü girmesi için hepimizin çok çalışması lazım. Sizlere güveniyoruz. Kadınlara güveniyoruz. Halklarımıza güveniyoruz. Hep birlikte kazanacağız” dedi.

‘7/24 çalışıp korkuyu da barajı da yıkalım’

HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli ve milletvekili adayları İkitelli’de bulunan Cemevi’ni ziyaretle çalaşmalarına başladı. Temelli, Cemevi’ndekilerle 24 Haziran seçimleri, seçim güvenliği ve ekonomi üzerine sohbet gerçekleştirdi. Temelli, daha sonra Fatih’te seçim bürosunun açılışına katıldı. İlk olarak Fatih Katip Kasım Mahallesi’nde bulunan Nişanca seçim bürosu açılışına katılan Temelli’yi Kürtçe müzik ve sloganlar eşliğinde halay çeken yurttaşlar karşıladı. Yöresel kıyafetleri ile katılan kadınlara turistlerin yoğunlukta olduğu ilçede Siyahi kadınların da katılarak halay çekmesi renkli görüntülere neden oldu. Temeli yaptığı konuşmada şöyle dedi: “24 Haziran’da bu korkuyu da barajı da hep beraber yıkacağız. Bu ülkeye demokrasi gelsin diye mücadele edenler karşılığını alacaktır.” Demokratik cumhuriyeti var etmeye çalıştıklarını söyleyen Temelli, “Bunu birlikte var edebiliriz ve bunun gücü de HDP’den geçiyor” dedi. Hükümetin savaş politikasını da eleştiren ve 3Y ile mücadele edeceği iddiasıyla iktidara gelen AKP’ye Temelli, “Bizim gözümüzde 2Y var. Yalancısınız, yüzsüzsünüz” diyerek cevap verdi. Temelli son olarak, “7/24 çalışacağız. Sarayın ışıkları sönsün diye evimizin ışıkları sönmesin arkadaşlar” diye konuştu.

İSTANBUL

 


Etiketler :