Siyah mantar enfeksiyonu 4 bin 332 can aldı

21 Tem 2021

Kovid-19’u en ağır yaşayan ülkelerden biri olan Hindistan’da baş gösteren siyah mantar enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybeden hasta sayısı 4 bin 332’ye ulaştı

Hindistan’da siyah mantar olarak bilinen mukormikoz enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybeden hasta sayısının 4 bin 332’ye ulaştığı bildirildi. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, siyah mantar hastalığıyla enfekte olanların sayısının 45 bin 374’e ulaştığı ve hastalığa yakalanan 4 bin 332 kişinin yaşamını yitirdiği bilgisi paylaşıldı. Hindistan son güncelleme itibarıyla 31 milyon vaka sayısı, 414 bin can kaybı Kovid-19’u da en ağır geçiren ülkelerin başında geliyor. 

20 bin kişiye tedavi

Sağlık Bakanı Bharati Pravin Pawar, parlamentonun üst kanadına verdiği yazılı yanıtta, siyah mantar nedeniyle en fazla ölümün bin 129 kişiyle Maharashtra ve 656 kişiyle Gujarat eyaletlerinde kaydedildiğini aktardı. Sağlık Bakanı, enfekte olan 20 bin 277 hastanın tedavi altında olduğunu, 19 bin 73 hastanın da iyileştiğini belirtti. Kovid-19 salgınının ikinci dalgasıyla mücadele eden ülke, “siyah mantar” olarak bilinen mukormikoz vakalarında büyük bir artış kaydetmişti. Sağlık Bakanlığı’na göre, son iki aydır ülkedeki mukormikoz enfeksiyonu vakaları düşüş eğilimi gösteriyor. Siyah mantar hastalığının bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri etkilediği ifade ediliyor. 

HABER MERKEZİ


Etiketler : Siyah mantar enfeksiyonu,