Suriye gazeteci mezarlığına dönüştü

04 May 2021

Suriye'de  13 gazetecinin Suriye Milli Ordusu bünyesindeki gruplar tarafından, 69 Suriyeli ve 5’te yabancı gazeteci ise IŞİD tarafından katledildiği belirtildi. Rusya, Suriye bombardımanı ve işkence sonucu da yüzlerce gazeteci öldürüldü.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR),  3 Mayıs Dünya Gazeteciler günü vesilesiyle 2011 yılından bu yana Suriye’deki olayları takip ederken katledilen gazetecilerin sayısını açıkladı. Açıklamada, 13 gazetecinin Suriye Milli Ordusu bünyesindeki gruplarca, 69 Suriyeli gazeteci ve 5 yabancı gazetecinin ise IŞİD tarafından katledildiği belirtildi. Heyet Tehrîr El-Şam’ın (eski adı El Nusra) 18, hükümet güçleri ve onlara bağlı milislerin 542, Rusya uçaklarının 29,  Şam hükümetinin cezaevlerinde 56 gazeteciyi işkence ile katlettiği açıklandı.

SOHR, çetelerin kontrolündeki bölgelerde ise 38 gazetecinin kaçırıldığını ve kaybedildiğini de belirtti.

The New Work Times gazetesi, bundan birkaç gün önce serbest çalışan ve eski Amerikan deniz subayı olan Austin Tice’ye dikkat çekmişti. Tice, Suriye’de gazetecilik faaliyeti sürdürdüğü 2012 yılında kayboldu. Dışişleri Bakanı Antony Blinken, konuya ilişkin açıklama yaparak, Tice’nin bulunmasına önem verdiklerini belirtmişti.

Hükümet güçleri ve onlara bağlı milislerin 542 Suriyeli gazeteciyi katlettiğini aktaran SOHR, bunlardan 7’sinin kadın ve 5’inin ise SOHR aktivisti olduğunu ifade etti. 552 gazetecinin rejimin cezaevlerinde kaybedildiğini vurgulayan SOHR, “29 Suriyeli gazeteci Rusya uçaklarıyla öldürüldü. 56 gazeteci de Şam hükümeti cezaevlerinde işkence ile öldürüldü” dedi.

ŞAM

 


Etiketler : Suriye'de gazeteciler, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR),