Taliban heyeti Rusya'da görüşmeler yaptı

20 Eki 2021

Kabil'i 15 Ağustos'ta ele geçiren Taliban'ın heyeti Ankara'dan sonra Moskova'da dışişleri bakanı tarafından ağırlandı 

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova formatındaki Afganistan toplantısı organize etti. Rusya, ABD, Çin ve Pakistan'ın başı çektiği genişletilmiş formattaki Afganistan görüşmelerine Hindistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan'ın temsilcileri de katıldı.

Sputnik'in haberine göre Lavrov, Afganistan görüşmeleri için Moskova'ya gelen Taliban heyetiyle görüşme yaptı. 20 Ekim Çarşamba Moskova’da Afganistan konferansı da gerçekleşti. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova formatındaki Afganistan görüşmelerinin açış konuşmasını yaptı.

Lavrov, konferanstan hemen önce Taliban heyetiyle yaptığı görüşmeye dair bilgi verdi.

Heyetle Taliban'ın kapsayıcı hükümet kurulması, Afgan vatandaşlarının temel haklarının sağlanması konularındaki vaatlerini ele aldıklarını belirten Lavrov, "Afganistan'da sürdürülebilir barışa ulaşma görevi güncelliğini koruyor. Bunun başarılması, her şeyden önce ülkenin sadece etnik değil, aynı zamanda siyasi güçlerinin de çıkarlarını tam olarak yansıtması gereken gerçekten kapsayıcı bir hükümetin kurulmasıyla mümkün" dedi.

Kitlelerin desteğinin alınmasının iyi bir sosyal politikayla, vatandaşların temel hak ve özgürlüklerinin sağlanmasıyla da ilişkili olduğunu kaydeden Lavrov, "Taliban hareketini Afganistan topraklarının birileri tarafından başta komşular olmak üzere üçüncü ülkelere karşı kullanılmasını önleme politikasına sıkıca bağlı kalınması çağrısı yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın yeni Afgan hükümetiyle etkileşim seviyesinden memnun olduğunu belirten Lavrov, mevcut aşamada bunun, Afganistan'daki Rusya vatandaşlarının güvenliğini, Kabil'deki Rusya ve diğer ülkelerin elçiliklerinin çalışmalarına kesintisiz olarak devam etmelerini sağlamaya yönelik en önemli görevleri etkili şekilde yerine getirme imkanı sunduğunu savundu.

ABD katılmadı

Lavrov, ABD heyetinin Rusya, ABD, Çin ve Pakistan'ın yer aldığı genişletilmiş formattaki Moskova görüşmelerine katılmamasından üzüntü duyduklarını söyledi.

ABD'nin Moskova formatındaki bu toplantıya ikinci kez katılmadığını belirten Lavrov şunları söyledi: "Bunun birtakım ilkesel sorunlarla ilişkili olmadığını umuyorum. Muhtemelen bunun nedenlerinden biri, geçtiğimiz günlerde ABD'nin Afganistan özel temsilcisinin değişmesidir. Umarım ABD, Afganistan konusunda aktif çalışmalar yapmaya ve bugünkü toplantı sonucunda, burada varacağınızı umduğum mutabakatların yerine getirilmesi kapsamında atılacak adımlara dahil olmaya hala daha hazırdır." 

Afganistan'daki insani sorunlara dikkat çeken Lavrov, "İnsani krizi önlemek ve göç akışlarını durdurmak da dahil olmak üzere, Kabil'e etkili mali, ekonomik ve insani yardım sağlamak için uluslararası toplumun kaynaklarını harekete geçirme vaktinin geldiğine inanıyoruz" diye konuştu.

Lavrov, Afganistan'a insani yardım konusunda öncü rolde BM'nin bulunması gerektiğini kaydederek "BM'nin Afganistan'la ilgili uluslararası çabaları birleştirmede merkezi koordinatör rolü oynaması gerektiğine inanıyoruz. Moskova formatına katılan ülkelerin bugünkü toplantının sonunda BM yönetimine ve tüm üyelerine yapacakları toplu çağrının duyulacağını ve öngörülebilir gelecekte buna uygun olumlu bir tepki alacağımızı umuyorum" dedi.

NATO ülkesine ilk ziyaret

Taliban hükümeti devirdikten sonra Katar'ın başkenti Doha'da ABD heyetiyle görüşmeler yapmıştı. Taliban yönetiminin ikinci ayı dolarken de ilk kez bir NATO üyesinin başkentinde ağırlandılar. Taliban NATO üyesi Türkiye'nin başkentinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İçişleri Bakanlığı heyeti ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'la görüşmüştü. 

Taliban aracına saldırı

Taliban heyeti Rusya'da görüşmeler yaparken Afganistan'ın başkenti Kabil'de de 20 Ekim'de Taliban güçlerine ait araca bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda 1 kişi öldü, 7 kişi yaralandı. Saldırı Kabil'in Dehmezeng kavşağında oldu.

İran Genelkurmay Başkanı da Moskova'daydı

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri de 18 Ekim'de Moskova'daydı. Muhammed Bakıri, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Afganistan'daki son gelişmeleri ve Birleşmiş Milletler (BM) ambargosundan sonra Rus silahları alımı ile ilgili anlaşmayı da görüştü. Ziyaretinde Fars Haber Ajansı'na demeç veren Bakıri, "Şu anda Moskova'yla uçak ve helikopter alım anlaşmalarının hayata geçirilmesi konusunda müzakereler yapıyoruz" dedi.

Bakıri, anlaşmaların BM'nin İran'a yönelik silah ihracat ambargosu sona erdikten sonra imzalanacağını belirtti.

Tümgeneral Muhammed Bakıri, Russia 24 kanalına verdiği mülakatta da “Moskova ziyareti sırasında farklı meseleler gündeme getirildi ve iyi görüşmeler yapıldı. Savaş uçağı, savaş helikopteri ve eğitim uçağı alımına ilişkin sözleşmenin uygulanması, deneyim alışverişi ve kuvvet eğitimi dahil olmak üzere bazı ikili meseleler konusunda verimli görüşmelerimiz oldu” diye konuştu. Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Gerasimov ile yaptığı görüşmelere değinen Tümgeneral Bakıri, “Bu görüşmelerde Suriye'de tam güvenliğin sağlanması için iki ülke arasındaki işbirliğinin Suriye'de devam ettirilmesi, Afganistan meselesi ve Güney Kafkasya'daki gelişmeler ele alındı. İran ve Rusya'nın bu konularda yakın görüşleri var. Genel olarak, İran ile Rusya arasındaki ilişkilerin her alanda gelişme yolunda olduğunu, askeri ve savunma alanlarında da ikili ilişkilerde çok iyi koşulların hakim olduğunu söylemekte fayda var” dedi.

MOSKOVA-SOÇİ 


Etiketler : Sergey Lavrov, Taliban, İran Genelkurmay Başkanı,