Telafisi imkansız Diren Cevahir Şen

20 Ağu 2019

18 Ağustos’ta Kırıkkale Menderes Caddesi’nde bir adam, lokantada karşılaştığı ve boşandığı eşini öldürdü. Kadın kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Katil, kadını 10 yaşındaki çocuğunun gözü önünde boğazını keserek öldürüp, ardından olay yerinden kaçıyor ve bir süre sonra yakalanıyor.

Eski kocalar ve kadınların kendilerinden boşanmak istediği kocalar, her geçen gün kadınlar için daha da fazla tehdit oluyor. Kendisinden boşanmak isteyen eşini kafeye ‘son bir kez’ konuşmak üzere çağırıp, belindeki silahla oracıkta öldüren adam, aleyhinde alınmış yaklaşmama kararına rağmen boşanma aşamasında olduğu kadını alışveriş merkezine çağıran ve kapıdaki güvenliğe rağmen binaya silahla girip kadını orada öldüren adam, yine boşandığı kadını ağır yaralayıp polisçe gözaltına alınan ve adliyeye çıkarılırken kameralar önünde kadını ‘bir dahaki sefer iş tamamlanacak’ diye tehdit eden adam bu ülkede yaşayan tüm kadınların, bilhassa boşanmak isteyen tüm kadınların hayatının önündeki en büyük tehdit.

Kadınlar uzaklaştırma kararlarına rağmen öldürülürken, boşanmayı kabul etmeyen her adam kendisinden boşanmak isteyen kadını ölümle tehdit edip çok azı iyi ihtimalle yaralanırken, içinde milletvekillerinin de bulunduğu organize bir erkek grubu 6284 Sayılı Yasa, İstanbul Sözleşmesi ve nafaka hakkına uzun zamandır saldırıyor. Bu erkek grubu, her türlü yalan ve iftiraya başvurarak kadınların kazanılmış haklarına sistematik saldırı düzenlemekle kalmıyor, Cuma vaazlarında imamlar kadınları aşağılayan, tehdit eden, erkeklere kadınlar üzerinde tahakküm kurmaları çağrısı yapan sözler söylüyor. Tüm bunlar elbette hükümetin destek ve teşvikiyle yapılıyor.

Temmuz ayında Başakşehir’deki kimi kurum ve kuruluşlar, toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarının ve 6284 Sayılı Yasa’nın aile yapısına çok ciddi zarar verdiğini ve tedbir alınmazsa TELAFİSİ İMKANSIZ ZARARLAR doğacağını tespit ettiklerini bir basın açıklaması ile millete duyuruyor. (https://www.haksozhaber.net/basaksehirlistklar-istanbul-sozlesmesi-feshedilsin116720h.htm)

Adamlar haklı elbette. Telafisi imkansız zararlar, erkekler kadınları katlederken oluyor. Başakşehirli erkekler şunu mu demek istiyor: ‘Siz bizim kadınlar üzerinden tahakküm kurmamızı engelleyen, yasal olarak kadınları dövmemize, kadınlara işkence etmemize mani olan mevzuatı feshetmezseniz biz silahları kuşanır, bize itaat etmeyen kadını öldürürüz?’

Kırıkkale’de boşandığı adam tarafından öldürülen kadının başına gelen şeyin tüm sorumluları Başakşehir’de bu açıklamayı yapan erkekler ve kadın düşmanı politikaların yürütücüsü olan hükümettir. Telefasi imkansız zarar her gün en az 3 kere erkekler eliyle doğuruluyor. Aynı erkekler, ödül gibi cezalar alıp ihya ediliyor ve hükümet desteğiyle kadın düşmanı eylem, etkinlik ve organizasyonlar tertipleniyor.

6284 Sayılı Yasa, İstanbul Sözleşmesi ve kadınların kazanılmış haklarına yönelik tüm müdahaleler, kadınları erkeklerin kölesi etmek ve kadın köle olmayı reddettiğinde onun ortadan kaldırılmasının icrasını kolaylaştırmak için tertipleniyor.

Diren Cevahir Şen

Diren Cevahir Şen


Etiketler :