TİGEM suç işliyor: Koyunlar kamu düzenini mi bozuyor

21 Haz 2021

TİGEM'in gözaltına aldığı ve işkence uyguladığı koyunlara ilişkin konuşan milletvekilleri, hapsedilen 170 koyunun aç ve susuz bırakıldığını bazılarının öldüğüne dikkat çekti: 'TİGEM'in yaptığı suçtur'

Meltem İnci

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Urfa Ceylanpınar'da "otlatma yasağı"na uymadığı gerekçesiyle köylülerin koyunlarını gözaltına almıştı. Geçtiğimiz günlerde hayvanlarını almak için TİGEM'e giden köylülere ise jandarma saldırmış birçok köylü yaralanmıştı.

TİGEM, hayvanları geri vermek için köylülerden 500 TL istiyor. "TİGEM Hayvan Cezaevi" olarak adlandırılan yerde ayrıca birçok hayvanlar tel örgülü kapalı alanlarda aç bırakılıyor. 

TİGEM'in uygulamalarını Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Avukat Mahmut Tanal'a sorduk.

'TİGEM'in yaptığı suçtur'

Milletvekili Tanal, TİGEM'in Ceylanpınar Tarım İşletmesi arazilerinde yönelik otlatma yasağının uzun bir süredir uygulandığına vurgu yaparak, el konulan hayvanların Gümüşsu, Beyazkule, Gökçayır, Akrepli ve Karataş birimlerine götürüldüğünü söyledi. 

Tanal, insanlar arasında "TİGEM Hayvan Cezaevi" olarak adlandırılan bu yerlerde, hayvanların iyi koşullarda bakılmadığını vurgulayarak, "Birçok defa ‘TİGEM Hayvan Cezazevleri’nin video kayıtlarını, fotoğraflarını paylaştık. Vatandaşın alıkonulan küçükbaş hayvanlarının ve aç ve susuz bırakıldığı net bir şekilde gözüküyor. Bakımsızlıktan telef olan hayvanlar vardı. TİGEM Ceylanpınar yönetiminin yaptığı, suçtur" dedi. 

"Koyunları hapsetmenin nasıl bir yasal dayanağı olabilir Allah aşkına? Tamamen keyfi bir tutum sergileniyor" diyen Tanal, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'na aykırı olduğunu söyledi:

"TİGEM’in bu tutumu, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na aykırıdır. Hayvanları Koruma Kanunu’nun 4. maddesinin 1. fıkrasının (h) bendi, 'Hayvanların türüne özgü şartlarda bakılması, beslenmesi, barındırılma ve taşınması esastır' hükmünü içeriyor. Yine aynı kanunun 'Yasaklar' başlıklı 14. Maddesinde, hayvanlarla ilgili yasaklar, 'Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek…' şeklinde aktarılıyor."

'Ne oldu otlatma yasağı uygulanmaya başladı'

Sosyal devlet ilkesini hatırlatan Tanal, hayvanların cezai sorumluluğunun olmadığını kaydetti: "Koyunları gözaltına almak, aç bırakmak, cezalandırmadır. Koyunlar özgür ortamından alınıp hapsediliyor. Ceza kanunumuzda böyle bir müeyyide yok. Vurguladığımız gibi hayvan hakları ihlal ediliyor. Allah’ın verdiği ot. Bırakın hayvanlar yesin."

Ceylanpınar ile birlikte Akçakale, Viranşehir, Harran ve Mardin'in Kızıltepe ilçesine kadar devasa bir alanın TİGEM kontrolüne verildiğini ifade eden Tanal şöyle sürdürdü: "Urfalı hemşerilerim, TİGEM’in kuruluşundan önce de hayvancılık yapıyordu. Yıllardır buralardalar. Ne oldu da son dönemlerde otlatma yasağı katı şekilde uygulanmaya başladı? Gariban köylüler, TİGEM’in rakibi değildir. TİGEM’den daha fazla bu insanların ülkeye faydası oluyor. TİGEM artık çiftçilerle uğraşmaktan vazgeçmelidir. Taşlık, metruk, çorak arazilerde bile köylülerin hayvanlarını otlatmalarına engel olunuyor. Ceylanpınar’a gittik. Vatandaş hayvanlarını köyden uzağa götüremiyor. Biraz uzaklaşınca hemen asker ve TİGEM özel güvenlikçileri gelip müdahale ediyor, hayvanlara el koyuyor." 

'Koyunlar kamu düzenini mi bozuyor, Jandarma köylerde koyun kovalıyor'

Jandarma ile köylülerin karşı karşıya getirildiğini kaydeden Tanal, "Jandarma ne yapıyor? TİGEM arazisine komşu köylerde koyun kovalıyor, koyunlara gözaltı işlemi uyguluyor! Sosyal medyada da belirtmiştim. Koyunlar suç mu işliyor, koyunlar kamu düzenini mi bozuyor? Jandarma ekipleri, TOMA’larla, kirpilerle, zırhlı araçlarla, pikaplarla arazide dolaşıyor. Koyuların otlatılmasına izin vermiyor. Son dönemde daha sık karşılaşmaya başladık. Otlatma yasağına karşı çıkan, hayvanların gözaltına alınmasını engellemeye çalışan vatandaşlara TOMA’larla müdahale ediliyor, biber gazı sıkılıyor. Müdahale nedeniyle fenalaşan, feryat eden kadınların görüntülerini paylaştık. Bu arada unutmayalım. AKP iktidarında TOMA’lar en ücra köylere kadar gitti!" dedi.

'Düpedüz hayvana işkencedir'

TİGEM'ın hayvanları geri vermek için köylülerden 500 TL istemesine tepki gösteren Tanal, bunun hiçbir yasak zemini olmadığını vurguladı: "Ortada bir satış yok. İşgaliye parası desek, değil. İdari para cezası da değil. Satış yapılmış gibi sunuluyor. Bu usulsüzlüğün hesabı sorulmalıdır. Ayrıca ortada yasal bir durum olsaydı, vatandaşa hayvanına hangi gerekçelerle el konulduğuna dair tutanak verilirdi. El koyma tutanağı da yok. Makbuzlarda, ‘Hayvan bakım ve besleme bedeli’ yazılı. Yapılan bakım değil, düpedüz hayvana işkencedir, eziyettir, ölüme terk etmektir."

Valinin "Bu işi çözeceğiz. Sakin olun" diyerek köylülerde görüştüğünü belirten Tanal, ancak şu ana kadar olumlu yönde adım atılmadığını da belirtti. 

Ayşe Sürücü: AKP-MHP'nin göçertme politikası, ithal tarım politikası 

HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ise, TİGEM'in uygulamalarının AKP-MHP uygulamalarından farksız olmadığını belirterek, "Bölgeyi insansızlaştırma, göçertme politikaları ve tamamen ithal tarıma ve ithal ete - süte dayalı bir politika içindeler" dedi.

TİGEM'in köylülere faydasının değil zararının olduğunu ifade eden Sürücü, "İnsanlar kendi topraklarında yaşayamaz hale getirilmekte, doğdukları topraklarında doyamamaktadırlar" ifadelerini kullandı.

TİGEM'in köylülere psikolojik ve fiziksel şiddet uyguladığını belirten Sürücü, birçok kez Meclis'e önergeler verildiğini ancak iktidarın gündemine bile almadığını söyledi: "Halkın darp edilmesi, koyunlarına el konulması AKP ve MHP blokunun umurunda değil. Yani en hafif tabirle diyebiliriz ki bu açık açık gasp etmektir. Neyin cezasını kesiyorsunuz bu halka?  Bu verimli topraklarda yaşamanın bedeli koyunlarını kaptırmak mıdır?" 

170 koyun gözaltında

Sürücü, köylülerin son durumlarına ilişkin ise şu bilgileri paylaştı: "Köylülerin bize aktardığı şu an 170 koyun gözaltında  tutuluyor. Telef olan koyunlar mevcut. Müdahale anında insanlar sinir krizi geçirip hastanelik oldular, insanların artık bu yaşananlardan dolayı psikolojisi iyi değil. Koyun ve hayvancıkla uğraşan insanlar bununla geçimini sağlıyor. Bu konu Önergelerimiz ve Meclis konuşmalarımızda hep yer aldı, açıkçası sorun çözülene kadar ısrarımız sürecek. her zaman da konunun da takipçisi olacağız."


Etiketler : mahmut tanal, Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Ceylanpınar koyunlar gözaltında, Tigem,