İmamoğlu'na soruşturma: HDP'ye ziyarette suç sayıldı

04 May 2021

İBB Başkanı İmamoğlu hakkında türbede 'ellerini arkadan bağladığı' gerekçesiyle soruşturma açıldı. İBB Sözcüsü Ongun, soruşturmayı 'izandan yoksun' olarak tanımlayarak, İmamoğlu'nın ifadesinin istendiğini söyledi.  İçişleri Bakanlığı İmamoğlu’nun HDP’li belediye eşbaşkanlarını ziyaret etmesinin de suçlama konusu yapıldığını açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, ‘türbede ellerini arkasından bağladığı’ gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, İmamoğlu’na geçen yıl Fatih Sultan Mehmet’e ait türbede düzenlenen anma töreninde yürürken ellerini arkasından bağlaması nedeniyle İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma açtığını yazdı.

Pehlivan’ın bugünkü köşesinde yazdığı soruşturma iddiası, İBB Sözcüsü Murat Ongun tarafından doğrulandı.

Barış Pehlivan, yazısında “İmamoğlu’nun o türbenin dışında yürürken ellerini arkasından bağlaması İçişleri Bakanlığı’nı harekete geçirdi. İnsan inanmakta zorlanıyor ama bakanlığın onayıyla Mülkiye Başmüfettişi görevlendirildi. Ve geçen hafta şu suçlamayla Ekrem İmamoğlu’nun ifadesi istendi: ‘2020 yılında gerçekleştirilen bir program kapsamında ziyaret ettiğiniz Fatih Sultan Mehmet’e ait türbede elleriniz arkanızda bağlı bir şekilde gezinmek suretiyle saygısızlık yaptığınız iddiası…’” ifadelerini kullandı.

İBB Sözcüsü Ongun, Twitter hesabından Pehlivan’ın yazısını paylaşarak soruşturma kapsamında İmamoğlu’nun ifadesinin istendiğini belirtti.

 HDP ziyareti de ‘suç’ sayılmış

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma başlatıldığını doğruladı.

Çataklı, soruşturmayla ilgili şunları söyledi:

İmamoğlu ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bir işlemi bu. İstanbul Başsavcılığı bir talepte bulunmuş, Sayın İmamoğlu’nun HDP’li belediye başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü, yine ziyaret ettiği belediye başkanlarını ve anılan partiyi desteklediği, bir ziyareti esnasında Fatih Sultan Mehmet’e ait türbeye saygısızlık yaptığı iddiaları ilgili… Bu iddialar üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir işlem var. Bize gönderildi. Dolayısıyla her Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gelen işlemlere nasıl rutin olarak yapmamız gerekenler varsa bu süreçte yürüyor.

2019'da kayyum atama sonrası ziyaret

Ekrem İmamoğlu, 31 Ağustos 2019 tarihinde Diyarbakır’a giderek, yerlerine kayyum atanan HDP yönetimindeki Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye eşbaşkanlarıyla bir araya gelmişti. 

Seçilmişlerin yerine kayyum atanmasını ‘gaflet’ olarak değerlendiren İmamoğlu, görevden alınmaktan endişe etmediğini söylemişti.

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : Ekrem İmamoğlu soruşturma, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu,