Türkiye'nin Rusya'dan ithalatı 16.548 milyar dolara yükseldi

12 Eki 2021

Ocak-Ağustos döneminde Rusya ile Türkiye arasındaki ticaret cirosu yıllık bazda yüzde 57.7 artış gösterdi

Rusya ile yeni doğalgaz anlaşmaları, yeni nükleer sanrtal anlaşması ve ikinci parti S-400 silah sistemi alımı 

planlanırken, Rusya’dan Türkiye’ye yapılan ihracat yüzde 64 artarak 16.548 milyar dolara yükseldi. Ticaret hacmi ise 21 milyar dolara yaklaştı.

Rusya Federal Gümrük Servisi’nin (FTS) verilerine göre, Ocak-Ağustos 2021 döneminde Rusya ile Türkiye arasındaki ticaret cirosu yıllık bazda yüzde 57.7 artışla 20 milyar 729 milyon dolara ulaştı.

FTS’in yayınladığı verilere göre Rusya’dan Türkiye’ye yapılan ihracat yüzde 64 artarak 16.548 milyar dolara, Türkiye’den Rusya’ya yapılan ithalat ise yüzde 36.9 artışla 4.18 milyar dolara ulaştı.

Aynı dönemde Türkiye’nin, Rusya’nın toplam ticaret cirosundaki payı bir önceki yıla göre yüzde 3.7’den yüzde 4.3’e yükseldi.

Borçlu ülkelerde ilk sıralarda

Dünya Bankası, 'Uluslararası Borç İstatistikleri 2022' raporunu yayınladı. Koronavirüs salgınının düşük gelirli ülkelerin borç miktarında artış yaşattığının belirtildiği raporda 2020 yılında bu ülkelerin borçlarının yüzde 12 artarak 860 dolara yükseldiği açıklandı. söz konusu ülkeler listesinin ilk 10'unda Türkiye de var.

2020 sonunda en yüksek dış borç stoğu olan ilk 10 ülke arasında Türkiye'nin yer aldığı gruptaki diğer ülkeler Arjantin, Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya, Meksika, Rusya Federasyonu, Güney Afrika ve Tayland.

6 milyar dolarlık silah pazarlığı daha

Rusya ile milyarlarca dolarlık silah ilişkileri ABD'nin tepkisini çeken AKP-MHP, ABD'den de bazı dosyalarda destek görmek için yeni silah anlaşmaları önerdiği de ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın randevu beklediği ABD Başkanı Joseph Biden'a 6 milyar dolarlık silah ve uçak alımı teklifinde bulunacağı basına yansıdı.  Onlarca F16 savaş uçağı için Biden'dan izin isteneceği kaydediliyor.

Bir yandan Rusya ile silah anlaşmaları yapıp NATO ve ABD'nin tepkisini çeken AKP-MHP yönetiminin Ortadoğu'daki hedeflerini askeri operasyonalrla sürdürebilmek için onlarca F16 savaş uçağı isterken, mevcut F16'ların modernizasyonu için de Washington'dan destek bekliyor. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın 11 Ekim 2021'de Türkiye'nin bir NATO müttefiki olarak Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerini alması sonucunda ABD'nin F-35 programından çıkarılmasına ilişkin krizi değerlendirirken "Ödediğimiz para karşılığında mevcut F-16 filomuzun genişletilmesi alınması ve elimizdeki F-16’ların modernizasyonu bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Mesele daha yeni şekilleniyor. Şartları gördükten sonra ihtiyaçlarımız çerçevesinde nihai bir karar verilir" dedi.

Kaynak Sputnik


Etiketler : ithalat, RUSYA,