Turkuaz’a satılan D&R’a kitapları engelleme talimatı

31 May 2018

D&R’ın Turkuaz Grubu’na satılmasının ardından gelen ‘talimat’ üzerine çok satanlar listesinde bulunan Ahmet Sever’in ‘İçimde Kalmasın’ kitabına kısıtlama getirildiği belirtildi

Geçtiğimiz aylarda Turkuvaz Grubu tarafından satın alınan D&R mağazalarında bazı kitaplara engelleme getirildiği belirtildi.
İddialara göre D&R mağazalarında bazı kitapların görünür kılınmaması için talimat verildi. Mağaza çalışanlarından ise “çok satanlar” bölümüne müdahale etmeleri ve Ahmet Sever’in “İçimde Kalmasın” adlı kitabını bu bölümden kaldırmaları istendi. Ayrıca Turan Dursun’un “Din Bu” kitabının raflardan çekilip depoya kaldırılması da istendi.

Yapılan kısıtlamayı sosyal medya hesabından duyuran Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, “D&R mağazalarında Turkuaz Gruba satışından sonra kültürel çeşitliliğin devam edeceğini söylediler ancak bugün Turan Dursun’un ‘Din Bu’ kitabı raflardan çekilip depoya kaldırılmış” diye yazdı. Kocatürk, ayrıca, “Varan 2- D&R mağazalarında çok satanlar listesindeki Ahmet Sever’in ‘İçimde Kalmasın’ kitabının görünür şekilde sergilenmemesi için mağazalara bilgilendirme notu atılmış” paylaşımında da bulundu.

Bir dönem Abdullah Gül’ün Dışişleri Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı olduğu dönemlerde başdanışmanlığını yapan Ahmet Sever “İçimde Kalmasın” kitabında AKP-Cemaat yolculuğunun neden bir çıkmaz sokağa girdiği ve ülkenin son yıllarda uluslararası arenada içine düştüğü açmazlar anlatılıyor.
Turan Dursun’un üç ciltlik “Din Bu” adlı kitabında ise 2000’e Doğru dergisinde yayımladığı yazıları yer alıyor. Öte yandan, Turan Dursun’un kitabının internet satış sitesi İdefix üzerinden de satışı durduruldu.

KÜLTÜR SERVİSİ


Etiketler :