Tütün yasağına 3 ay kaldı: Aç kalacağız

15 Eki 2021

Tütün Yasası’nın yürürlüğe girmesine sadece 3 ay kaldı.Tütün üreticileri geçim kaynakları olan yasağın kaldırılmasnı istiyor

Tütün ve tütün mamullerinin 2002’de yılında özelleştirilmesi ve üretiminin kısıtlanması nedeniyle sayıları gittikçe azalan tütün üreticileri zor günler yaşıyor. Tütün ve mamullerinin özelleştirilmesiyle tütün piyasası yüzde 90 oranında yabancı şirketlerin elinde geçerken tütününü kendisi eken kişilerin bunu satmasının önüne geçmek için 2017 yılında 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nda yapılan düzenleme ile Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan "yetki belgesi" alma şartı getirildi.

Yetki belgesini alamayan üreticilerin tütün ticareti yapması tamamen yasaklandı. Fakat gelen tepkiler nedeniyle Haziran 2020’ye kadar ertelenen yasa 2020’de yürürlüğe gireceği dönemde gelen tepkiler nedeniyle 1 yıl daha ertelendi.

Adıyaman’ın Xisor Bölgesi'nde tütün hasadı yapan üreticiler MA'dan Ferhat Çelik'e ve Müjdat Can'a konuştu;

Dardağan köyünde tütünleri kurutmak için ipe geçiren Siti Taştan, mevcut yasanın uygulanacak olmasıyla üreticilerin epey zorlanacağını söyledi. Tütünün zaten para etmediğini belirten Taştan, “Tek geçim kaynağı tütündür. Halkımız açtır. Tütün ekip biçmezsek mecbur başka kentlere işçi olarak çalışmaya gideceğiz” dedi.

Tütün fiyatları

İlkbaharla birlikte tütün tohumlarını toprağa attıklarını dile getiren Taştan, “Tohumlar şitil (fide) haline geldiğinde söküp tarlada ekiyoruz. 8 ay boyunca çapasından sulamasına kadar tarlada kadınlar çalışıyoruz. Çalışmamızla sondaj parasını dahi çıkaramıyoruz. Bu yıl 1-2 ton tütün toplayabildik. Tütün fiyatı da geçen sene 100 TL iken bu sene 25 TL’ye kadar düştü. Kadınlar olarak sulamayı, çapayı, ekim ve dikimi yapıyoruz ama bir türlü bunun karşılığını alamıyoruz” diye ifade etti.

Tek geçim kaynağı

Tütün masraflarının da bu yıl aşırı derecede arttığına vurgu yapan Taştan, “Gübredir, mazottur hep iki katı artmış. 3 yıldır tütünümüz evde kalıyor. Çalışmaktan elimizi, elbiselerimizi yıkayacak zaman dahi bulamıyoruz. Malatya’da kayısısı Pazarcık ve Antep’te fıstık var. Bizim de sadece tütünümüz var. Tütün kayısı ve fıstık gibi yenilmiyor. Bunları satamazsak açlıktan ölürüz” ifadelerini kullandı.

Tütünün zahmetinin çok, kazancının az olduğunu ifade eden Sultan Taştan da gece gündüz çalıştıklarını ama emeklerinin boşa gittiğini söyledi. Tütünde en büyük emeği kadınların verdiğini belirten Taştan, “Kadınların emekleri boşa gidiyor. Bahardan başlayıp yılsonuna kadar emek veriyoruz. Ama 8-9 ay verdiğimiz emek boşa gidiyor” diye konuştu.

Aç kalacağız

1 Ocak’ta yeniden yürürlüğe girecek olan tütün yasasına değinen Taştan, “Bu tütünümüz elimizde kalırsa aç kalırız. Zaten tütünden başka burada bir şey yok. İhtiyaçlarımızı hep bundan kazanıyoruz. Yaşantımız tütüne bağlı, olmazsa yaşayamayız. Tütünün serbest olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Zamlar altında ezilmek

Verdikleri emeğin karşılığını hiçbir zaman alamadıklarını dile getiren Sultan Tekçe, motora verdikleri parayı dahi zor çıkardıklarını söyledi. Tütün yasağının gelmesi durumunda bunu bile çıkaramayacaklarını dile getiren Tekçe, “Her şey çok pahalı olmuş. Bir kilo çay almakta bile zorlanıyoruz. Çocuklarımıza bir çift ayakkabı alırken bile zorlanıyoruz. Kışlık ihtiyaçlarımızı alamıyoruz. Bir torba gübre 300 TL olmuş. Bir kilo buğday 5 TL 20 Kuruş olmuş” dedi. 


Etiketler : tütün üreticiliği, Tütüncüler protesto, Tütün ürünleri, Adıyaman tütüncüleri,