Üç haftada bir revire çıkma hakkı!

13 Haz 2021

Hüseyin Aykol

Balıkesir-Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde bulunan Mahsum Arslan, 1 Mayıs 2021 tarihli mektubunda şöyle diyor: “Biliyorsunuz, şu korona süreciyle birlikte revir hakkı da dahil tüm haklar askıya alınmış durumda. Yani spor, sohbet, atölye ve benzeri haklarımız gitti. İdareden ne talep etseniz, Covid var, denilerek reddediliyor. Allah’tan revir hakkımız duruyor:) Üç haftada bir revire çıkabiliyoruz! Dilekçenizi veriyorsunuz, üç hafta boyunca hastalığınız geçmezse, revirde derdinizi söylüyorsunuz. Neyse ki, içimizde Covid’e yakalanan olmadı. Çok dikkat ediyoruz. Hatta daha önce spor malzemeleri için kullanıldığı söylenen idaredeki paralarımızın faizinden bize hijyen malzemeleri verin talebimiz karşılandı ve oda başına yarım litre sıvı sabun ve 4.8 litre suya karıştırılmış çamaşır suyu verdiler.

Buradaki sorunlarımızı HDP Eşgenel Başkanı Pervin Buldan’a yazdık. Mektuba el konuldu. İtiraz ettik; ona da yıldırım hızıyla ret cevabı geldi. Sizin gazeteniz de son dönüşümsüz açlık grevinden bu yana bize verilmiyor. Devletten ilan almıyormuşsunuz; ondan diyorlar. Siz itiraz ettiniz mi; durumunuz nedir? Gazete ve dergilerin listesi veriliyor, oradan yazın deniliyor. 15 kitap sınırı var. Dahası bu sayının içine sözlük ve gramer kitapları falan dahil. Burada iki odada 11’er kişi kalıyoruz. Ranzalar 10 kişilik olduğu için bir arkadaşımız yerde yatıyordu. Neyse bir arkadaşımız tahliye oldu da, yerde yatan kimse kalmadı. Odalar aslında 10 kişinin kalması için çok küçük, öyle ki nefes almak bile kolay değil.”

* * *

Adeta HDP’ye yönelik kapatma davasına ‘delil’ olsun diye neredeyse 7 yıl sonra uydurulan Kobanê Davası sanıklarından Günay Kubilay hoca 2 Haziran tarihli mektubunda şöyle diyor: “Doğrusu benim toplu dava deneyimim fazla değil. Ancak yaşadıklarım ve izlediklerimle kıyasladığım zaman ben 26 Nisan 2021 günü yaşadığımız gibi bir deneyime hiç rastlamadım. Tek kelimeyle inanılmazdı!

18, 20-21 Mayıs tarihli duruşmalarda ‘reddi hakim’ talebinde bulunduk. Gerekçelerimizi açıkladık. Henüz bir üst mahkemeden bir yanıt gelmedi. 14 Haziran’da dava esastan görüşülmeye başlanacak. Bizim ‘reddi hakim’ talebimiz de herhalde reddedilecek. İki haftalık aralıksız seri duruşmalar biçiminde olacakmış. Bakalım, görelim.”

* * *

Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Necdet Kaya, gönderdiği kartında şöyle diyor: “Pandeminin katmerleştirdiği tecrit devam ediyor. Telefon ve nadir yapılan 40 dakikalık görüş dışında içerdeyiz. Son kapanma öncesi spor faaliyeti başlatıldı. Yeni İnfaz Yasası’nın olumsuz yansımasını görüyoruz. Pandemi olmasına rağmen, sıkı aramalar, bir yazıdan dolayı soruşturmalar, hücre cezaları ve en önemlisi de iyi halli değil, denilerek cezaevinde kalma süresini 6 ay daha uzatma durumları var. 30 yıl hapiste kalmamızı az bulmuşlar galiba. Bu süreyi 36 yıla kadar yükseltmenin peşindeler. Hastaneye gidenler, dönüşte karantinada kalıyor.”

* * *

Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan mahpus gazeteci arkadaşlarımızdan Cengiz Doğan gönderdiği kartta şöyle diyor: “Bu yıl başı itibariyle yürürlüğe giren son infaz yasası nedeniyle burada da, tahliye zamanı gelen kimi arkadaşlarımızı bırakmadılar. Bu konuda olumlu bir gelişme olursa, bizi de haberdar edersiniz. Daha önce Avrupa’dan gelen ve oraya giden mektuplarımızda sorunlar çıkıyordu. Son günlerde, bu konudaki sıkıntı kalkmış görünüyor. Basın Özgürlüğü Günü vesilesiyle Barış Annesi Sultan Oğraş, Almanya Köln’den Georg Krautkramer ve Barbara-Willi Jung’tan kutlama kartı aldım. Kendilerine teşekkür ediyorum.”

* * *

Altı yıldır Elbistan E Tipi Cezaevi’nde bulunan Cihan Çoban, 7 Mayıs 2021 günü Malatya-Akçadağ T Tipi Cezaevi’ne sevk olmuş. Burası yeni bir cezaevi. Maşallah, ülkenin her yerini cezaevi ile doldurdular. Gerçi bunlar bile yetmiyor. Birçok cezaevinin inşaatı sürüyor. Bakalım bu işin sonu nereye varacak?

* * *

Mezopotamya Ajansı muhabiri Mehmet Aslan, 26 Mayıs 2021 günü çıkarıldığı ilk duruşmasında tahliye edildi. Kendisine 29 Nisan 2021 günü yani tam bir ay önce göndermiş olduğum kartı bekletmişler ve tahliye oldu diye bana iade ettiler. Bir yetkili nasıl bu kadar gaddar olabiliyor? Kartta yazdığım tek şey tahliye olması umudu...

TEŞEKKÜR VE TEBRİKLER: Dile kolay tam 28 yıldır içeride olan mahpuslardan Veysel Avcı’nın “Jinerji” kitabı bana ulaştı. Kitabın yazarını tebrik ederken; kitabı yayınlayan J&J Yayınevi’ne de teşekkür ediyorum. Veysel Avcı’nın 2015 yılında yazdığı bu kitabın, ancak bu yıl yayınlanabilmesi, herhalde ayrı bir öykü olmalı.

MEKTUBU GELENLER:

--------------------------------

Cihan Çoban - Akçadağ T Tipi Cezaevi

Ahmet Gerez - Beşikdüzü T Tipi Cezaevi

Nevzat Çapkın - Beşikdüzü T Tipi Cezaevi

Mahsum Arslan - Burhaniye T Tipi Cezaevi

Mehmet İşsiz - Elazığ 1 nolu Yük. Güv. CİK

Veysel Avcı - Patnos L Tipi Cezaevi

Günay Kubilay - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi

Ömer F. Gergerlioğlu - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi

Cengiz Doğan - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi

Necdet Kaya - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi

İçeriden

İçeriden


Etiketler : Hüseyin Aykol, İçeriden,