UCM Başsavcısısından 'Seyfülislam Kaddafi' kararı

24 Kas 2021

Libya seçimleri yaklaşırken Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Karim Khan, Seyfülislam Kaddafi davasını bıraktı. BM Libya Özel Temsilcisi Jan Kubis de istifa etti

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Khan, savaş suçları iddiasıyla aranan Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi davasından ''tarafsızlık'' gerekçesiyle çekildiğini açıkladı.

Khan, BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) brifinginde, savaş suçları iddiasıyla UCM tarafından hakkında tutuklama kararı olan Seyfülislam Kaddafi davasını yardımcısı James Stewart'a devrettiğini belirtti.

Seyfülislam Kaddafi'nin bir dönem avukatlığın yapan Karim Khan, davadan çekilmesinin nedeninin ise ''tarafsız kalmak'' olduğunu söyledi.

Karim Khan UCM'nin, Libya'daki savaş suçu iddialarına yönelik kanıt toplamaya devam ettiğini ve 2022 yılının başlarında Libya'yı ziyaret etmeyi planladığını söyledi.

BM Libya Özel Temsilcisi de istifa etti

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Jan Kubis de istifa etti. Kubis'in neden istifa ettiği konusunda bildi öğrenilemedi.

UCM nedir?

1 Temmuz 2002'de kurulan UCM'nin kuruluş belgesi Roma Statüsü. UCM savaş suçları, insanlığa karşı işlenen suçlar, soykırım suçları ve saldırı suçları konusunda soruşturma ve yargılamalar yapıyor. UCM 11 Mart 2003 tarihinde çalışmalarına başlamıştı. UCM merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde.

Seyfülislam Kaddafi

Seyfülislam Kaddafi, başkent Trablus’taki Al-Fateh Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi gördü. 1995 sonrası bir süre Viyana Üniversitesi’nde eğitim aldı. Daha sonra Londra Ekonomi Okulu’na devam etti. Ardındna ülkesine döndü.

Seyfülislam Kaddafi, 2006’da rejimi eleştirdiği için babası Muammer Kaddafi'yle tartışmalar yaşamıştı. Babasıyla yaşadığı sorun nedeniyle 2006'da Libya’dan ayrıldı. İki yıl yurt dışında bankacılık sektöründe çalıştıktan sonra babası ile barışarak 2008’de Libya’ya geri dönüş yaptı.

NATO-Cihadist grupların ortak operasyonunda Libya Lideri Muammer Kaddafi öldürüldükten (Muammer Kaddafi yoksul bir Bedevi ailenin çocuğu olarak doğduğu kent Sirte'de 20 Ekim 2011'de linç edilerek öldürüldü) sonra Seyfülislam Kaddafi Libya'nın güneyindeki Sebha bölgesinde yakalanıp hapsedildi. Seyfülislam Kaddafi 2017 yılında af ile serbest bırakıldı. Seyfülislam Kaddafi 24 Aralık 2021'de yapılacak başkanlık seçimlerine aday oldu. 

LAHEY


Etiketler : Seyfülislam Kaddafi,