UCM’den ABD’ye yanıt gecikmedi

12 Eyl 2018

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yaptırımla tehdit ettiği Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden (UCM) Washington’a cevap geldi. Mahkeme ABD’nin yaptırım tehditlerine karşın ‘yılmadan çalışmalara devam edeceğini’ duyurdu. Euronews’in haberine göre, Lahey merkezli UCM’den yapılan yazılı açıklamada, “UCM, bir hukuk mahkemesi olarak, hukukun üstünlüğü ilkesi ve bu konudaki kapsayıcı düşünceye uygun olarak yılmadan çalışmalarına devam edecektir” vurgusu yapıldı.

123 ülke üye

Açıklamada UCM’nin 123 ülkenin üye olduğu bağımsız ve tarafsız bir mahkeme olduğu hatırlatıldı. 2002 yılında Roma Antlaşması’yla kurulan UCM, soykırım, insanlığa karşı suç ve savaş suçlarından sorumlu olanları yargılıyor.

Bolton tehdit etmişti

ABD Ulusal Güvenlik Danışması John Bolton, Afganistan’da savaş suçu işlendiği iddiasıyla Amerikalı askerler aleyhine soruşturma açılması durumunda ABD’nin UCM hakimlerine ve savcılarına yaptırım uygulayacağı tehdidinde bulunmuştu. Bolton, Washington’da yaptığı konuşmada, ülkesinin UCM’ye karşı sert pozisyon alacağını belirterek, “ABD, vatandaşlarını ve müttefiklerini bu gayri meşru mahkemenin haksız soruşturmalarından korumak için gerekli her türlü aracı kullanacak” demişti.

WASHINGTON


Etiketler :