'Ücretsiz' Göcek Tüneli'ne yeni yılda da zam

27 Kas 2020

Dönemin Başbakanı Davutoğlu tarafından 'ücretsiz olacak' denilerek açılan Dalaman ve Fethiye arasındaki 950 metrelik Göcek Tüneli'inden 2006'dan beri ücret alınıyor. Geçiş ücretlerine yeni yıldan itibaren zam geliyor


Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından Dalaman ve Fethiye arasındaki 950 metrelik Göcek Tüneli "Ücretsiz olacak" denilerek açıldı. Ancak tünelden 2006'dan beri ücret alınıyor. Geçiş ücretlerine yeni yıldan itibaren zam geliyor.


Cumhuriyet'ten Muhammed Özmen'e konuşan CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, tünelin ücretsiz olması gerektiğini söyleyerek, “Her gelen bakan burası kamulaştırılacak, ücretsiz olacak dedi. Fakat hâlâ vatandaştan ücret alınıyor. Göcek Tüneli ibretliktir. Vatandaşın nasıl soyulduğunun en somut örneğidir. Göcek Tüneli acilen kamulaştırılmalı ve ücretsiz olmalı” dedi.


‘Deli Dumrul Tüneli’


Türkiye’deki karayollarında bulunan 242 tünelden 241’inin ücretsiz olduğunu, yalnızca Göcek Tüneli’nden ücret alındığını belirten Alban, “Bu tünel açılırken ‘Ücretsiz olacak’ denilerek açıldı ancak hâlâ bu tünelden geçen herkes para ödüyor. Bu tünelin adı ‘Deli Dumrul Tüneli’dir. Eskiden hırsızlar tünel kazıp banka soyardı. Şimdi tünel yapıp vatandaş soyuluyor.


Başbakan Davutoğlu açtı


Dalaman ile Ortaca ve Fethiye’yi birbirine bağlayan 950 metre uzunluğundaki Göcek Tüneli 13 milyon dolar maliyetle yapılmıştı. Tünel için yapımı sırasında Muğla’yı ziyaret eden dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu, “Dalaman ile Fethiye’yi birleştiren Muğla’yla, Antalya arasında bağ kuran Göcek tüneli ücretsiz olacak” demişti.


 

HABER MERKEZİ 

 


Etiketler : ücretsiz, Göcek Tüneli, zam,