Uzaydan ihtişamlı ama....

23 Nis 2021

Uzaydan ihtişamlı görünüşüyle birinci seçilen Van Gölü, kirlilik içinde. ÇEVDER Başkanı Kalçık, göl kıyısının devlet kurumları ve yazlıklarıyla işgal edildiğini söyleyerek, "Yetkililer, koydukları kanuna aykırı davranıyor" dedi

Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü'nün uzaydan çekilen fotoğrafı, geçtiğimiz günlerde Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) düzenlediği “Dünya Turnuvası” adlı çevrimiçi fotoğraf yarışmasında birinci oldu. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran söz konusu durum sonrası gözler göldeki kirlilik ve kıyısındaki yapılaşmaya çevrildi. Göl, her gün evsel ve kanalizasyon atıklarıyla kirletilirken, kıyı şeridi ise son yıllarda inşa edilen yapılardan kaynaklı neredeyse kullanılamaz hale getirildi. Birçoğu devlet kurumlarına ait yapılara, son yıllarda imar izni verilen ve göle çok yakın bir noktada inşa edilen yazlık villalar da dahil oldu. 

 

Van Tarihi Eserleri Koruma Araştırma ve Geliştirme Derneği (VAN ÇEVDER) Başkanı Ali Kalçık, "kıyı yönetmeliğine aykırı" dediği yapılaşmayı Mezopotamya Ajansı'na (MA) değerlendirdi.

Devlet işgali

Kıyı Kanu'na göre göl ve denizlerin etrafının özel mülkiyetlerle çevrilemeyeceğini söyleyen Kalçık, Gevaş'ın İnköy mahallesinden Erciş'in Karatavuk Mahallesi'ne kadar kıyıların işgla edildiğini vurguladı. Kalçık,  "Buraları işgal edenlerin başında devlet yetkilileri ve kanun koyucuları geliyor" dedi.

Doğanın katliamı

 

Devlet kurumlarının, yasalara uyması gerektiğini vurgulayan Kalçık, “İlk 50 metre, yani dalganın en son kıyıya vurduğu noktada hiçbir şey yapamazsınız. Sonraki 50 metrede günü birlik uygulamalar yapabilirsiniz. Örneğin sökülebilir bir baraka bırakabilirsiniz. Gölün yakınında kanalizasyonun olması bile suçtur. Bu suçu tekrarlıyorlar. Bu da doğanın katliamıdır. Geri dönülmesi çok zor bir sorundur. Kanun koyucuların mutlaka bu ihlalden vazgeçmeleri gerekiyor" diye belirtti. 

 

Suç işlliyorlar

Valilik konağı, karayolları, emniyet, belediye ve arıtma tesislerinin kıyı şeridine yapıldığını ve buralardan doğru gölün kirletildiğini söyleyen Kalçık, canlıların yaşam alanlarının tehlike altında olduğuna dikkati çekti. Karçık, kanuna göre çevreyi kirletenlerin gerekçe sunulmaksızın suçlu olduğunu belirterek, "Bunlar da suç işliyorlar. Koydukları kanuna aykırı davranıyorlar" şeklinde konuştu. 

 

Sazlık da yok edildi 

Göl çevresinde geniş sazlıkların olduğunu aktaran Kalçık, bu sazlıklardan çoğunluğunu kurutulduğunu ve dolgu yapıldığını kaydetti. Buraların imara açıldığını ifade eden Kalçık, sazlıkların kirliliği önlediğini ve üreme alanları olduğunu söyledi. 

 

Göl ölüyor

 

Göldeki durumu "vahim boyutta" şeklinde nitelendiren Kalçık, şöyle devam etti: “Van Gölü’ne yukarıdan bakınca ihtişamlı görünüyor. Ancak karada bu durum çok vahim. Van Gölü ölüyor. Kurtarmamız ve bu hassasiyeti göstermemiz gerekiyor. Uzaydan çekilen fotoğrafta birinci olduk. Yetkililer bu durum üzerinden prim yaptı. Ancak aynı yetkililer görevini yapmıyor. Hem gölü işgal ediyor hem de kirletiyor. Van Gölü bir dünya değeridir. Buna mutlaka sahip çıkmamız gerekiyor. Kimsenin tekelinde değildir."

 

MA / Özlem Yayan

 


Etiketler : Kirlilik, NASA, Van Gölü,