Validebağ Korusu’nda nöbet eylemi başlatıldı

21 Haz 2021

Bakan Kurum'un "Pazartesi Validebağ'daki düzenleme projemiz başlıyor' söylemleri üzerinde Validebağ Savunması ve Validebağ Gönüllüleri, koru içinde nöbet eylemi başlattı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, “Pazartesi Validebağ’daki düzenleme projemiz başlıyor” söylemleri üzerine Validebağ Savunması ve Validebağ Gönüllüleri, sabah saatlerinde Abdülaziz Av Köşkü’nün önüne gelerek, nöbet eylemi başlattı. Validebağ Korusu’nun üzerindeki tehditler bitene kadar nöbet eylemenin devam edeceği belirtildi.

Nöbetin tutulduğu yere “Validebağ Korusuna dokunma”, “Validebağ Korusunda ranta, yapılaşmaya, ticarethaneye talana hayır” pankartları ile koruda yaşayan canlıların ve korunun geçmişi hakkında fotoğraflar korunun birçok yerine asıldı. Nöbet eylemine katılanlar ayrıca koruya gelenlerden imza topluyor.

En büyük ikinci yeşil alan

Validebağ Korusu ya da Adile Sultan Korusu, İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bulunan ve 354 bin m² alana sahip olan, İstanbul’un Anadolu yakasının ikinci en büyük yeşil alanıdır.

Ne olmuştu?

Validebağ Korusu'nda, millet bahçesi yapımına karşı açılan davada "yapılmamalı" yönünde karar çıkmasına rağmen Üsküdar Belediyesi projenin adını "rehabilitasyon ve bakım projesi" olarak değiştirdi. AKP'li Üsküdar Belediyesi Başkanı Hilmi Türkmen yaptığı açıklamada, "Projenin yapımına bir haftaya başlıyoruz" dedi. Validebağ halkı, koruya sahip çıkmaya çağırdı.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Validebağ Korusu,