Van Gölü'ne 25 yıl ömür biçildi: Kirlilik ve biyolojik atıklar

15 Nis 2021

NASA'nın ‘Dünya Turnuvası’ yarışmasında uzaydan çekilen görüntüsüyle birincilik getiren Van Gölü, kirlilik nedeniyle yok olmanın eşiğinde

NASA’nın düzenlediği “Dünya Turnuvası” adlı çevrim içi fotoğraf yarışmasında Van Gölü'nün uzaydan çekilen fotoğrafı ile birincilik çöple dolu karadaki hali bir kez daha gündeme geldi. MA’dan Müjdat Can’ın haberine göre göl üzerindeki atıklar gölü yok olmanın eşiğine getirdi.

Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü, 3 bin 713 kilometrelik yüzölçümü ve 457 metre derinliğiyle aynı zamanda Türkiye'nin de en büyük gölü olma özelliğini taşıyor.

26 bilim insanı tarafından 2004 yılında yapılan araştırmaya göre 600 bin yıllık bir tarihe sahip olan göl, endemik bir balık türü olan İnci Kefali ve içerdiği sazlıklarda yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Ancak son yıllardaki evsel, endüstriyel ve e biyolojik atıklar ile sulak alanların yapılaşmaya açılmasından kaynaklı göl büyük bir tehlikeyle karşı karşıya. Söz konusu nedenlerden kaynaklı bazı bilim insanları göle 25 yıl ömür biçiyor.

Farkındalık günleri

Göldeki bu tehlikeye karşı daha önce atılan adımlar ise bugüne kadar sonuç vermedi. 31 Mart 2019 seçimlerinde Van Büyükşehir Belediyesi'ni kazanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimi, kentin kurum ve kuruluşları temsilcilerinin de aralarında olduğu katılımcılarla yaptığı meclis toplantısında 17-24 Haziran tarihlerinin “Van Gölü Havzası Farkındalık Günleri” olarak kutlanmasına karar verdi. HDP'li yönetim, ayrıca bir çalıştay düzenleyerek, “Van Gölü Havzası Koruma Kanunu’nun” yasallaşması ve gölün UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesi için çalışma yürütülmesine karar kıldı.

Çöp yığınları

Ancak belediyeye ikinci kez kayyım atamasıyla birlikte söz konusu çalışmalar sekteye uğrayarak, göl kaderine terk edildi. Gölün sahil şeridi şu an çöp yığınlarından geçilmiyor. Etrafı çöp şişeleri, poşet, bidon, teneke ve cam parçalarıyla dolu olan göl, ayrıca arıtılmadan göle akıtılan kirli sular ile kirletiliyor. Kötü kokuların yayılmasına da neden olan çöpler temizlenmezken, birçoğu kayyım tarafından yönetilen belediyeler tarafından atılan molozlar da gölün kirlenmesine neden oluyor.


Etiketler : Van Gölü,