Video-imaj çağı

24 May 2021

Organize bir suç örgütüne liderlik ettiği gerekçesiyle şu anda aranmakta olan Peker'in kendi YouTube kanalında yayınlanan videolar, dünyanın en büyük film veri tabanı IMDb’ye kaydedildi. Mini dizi olarak kategorize edilen video serisi sitede suç, biyografi ve ‘reality’ türleriyle tanımlanıyor. Türk siyaseti ve genel Türkiye gündeminden birçok kişi, videoda adlarının geçmesi nedeniyle dizinin kadro listesinde gözüküyor. Dizi, yaklaşık 6 bin kişiden aldığı oyla şu anda 10 üzerinden 10 puana sahip.

Fransızca bir sözcük olan image "resim, suret, görüntü" anlamalarında kullanılır. Sözcük Fransızcaya Latince aynı anlama gelen imago, imagin- sözcüğünden alıntıdır ve görüntü ile ilgili bir terim olarak pek çok yerde karşımıza çıkıyor. Özü itibari ile göze hitap eden, göz ile algılanan, gözümüz yoluyla beynimizde bir anlam, bir algı oluşturan anlamında kullanılmaktadır. Türkçede “imaj” olarak kullanılan sözcük görsel algılama biçimi olarak var olsa da başka yan anlamlar da kazanarak bir bütün olarak bir insan, bir eşya, bir varlık ile ilgili tüm algımızı, kanaatimizi de ifade eder bir kapsamda kullanılabilmektedir. “Kendisine iyi insan imajı veriyor” dediğimizde bu sadece bu insanın görüntüsü ile ilgili olarak bizde yarattığı kanaati değil, görüntüsünü de kapsayacak şekilde bu insanın tutum ve davranışlarını, düşüncelerini, yönelimlerini de içerecek bir algıyı bize iletiyor.

Dün iktidar için, bu ülkenin bilim üreten insanlarını kanlarında boğmakla tehdit eden iktidar için mitingler düzenleyen, gazete binası bastıran, çek senet tahsil eden, işyerlerine çöken mafyası bugün ürettiği videolarla milyonlarca insana ulaşmayı başarıyor, bu videolar yolu ile çıkar kavgasına düştüğü iktidar ve iktidar ortakları üzerinde ciddi bir baskı oluştururken kitleler nezdinde de eski mafya, kanda adam boğan, katil, gaspçı  imajından sıyrılarak ihanete uğramış, vefasızlığa muhatap olmuş mağdur insan imajını yaratmayı başarabiliyor. Artık bir katil değil, mafya çetesinin reisi değil,  evine baskın yapan polislerin küçük çocuklarının kafasına silah doğrultulmuş, eşinin iç çamaşırları polis tarafından görülmüş mağdur bir aile reisi, çocuklarına düşkün bir baba, şerefiyle oynanmış bir koca imajı her videosunda özenle ortaya seriliyor.  Bu iktidarla davası olan pek çok kesimin de hoşuna gidecek birkaç söz söylemeyi ihmal etmeyerek bu kesimlerde iktidara karşı olan öfkeyi de kendi lehine örgütlemede, bu kesimler gözünde kendinin de bir mağdur ve muhalif olduğunu göstermede oldukça başarılı. Bunca çetrefilli, karanlık, kirli ilişkiler içerisinde çok genç yaşından beri var olan ve iktidar odaklarıyla böyle yakın bir ilişki kurabilen, dönen kirli işlere dair önemli bir vakıfiyeti olan  Peker’in ortalamanın üzerinde bir zekası olduğu kabul edilebilirse de adeta bir dizi film senaryosu gibi işleyen olay örgüsü ile İMDB veri tabanına yabancı izleyicilerin gözünde bir dizi gibi algılanmasını sağlayan şey, bir senaristle, bir yönetmenle çalışıyor olması olsa gerek.  Çatışma unsurlarını yavaş yavaş sererek ören, ana ve yan karakterleri  yavaş yavaş geliştiren, senaryosu sürükleyici, bir dahaki videoda ne olacak diye merak ettiren, mizansenleri güçlü, kostüm ve aksesuarları ince ayrıntılarına kadar düşünülmüş, oyunculuk çalışılmış bir video sanatı ile karşı karşıyayız.

Peker’in bu başarılı video-imaj çalışması bunca muhalefet boşluğunun olduğu bir ülkede kitlelerin gözünde onu ana muhalefet lideri konumuna getirebilir. Hele de şahsımın ülkesinin tek adamına da dokunmaya başlarsa ileriki videolarda.

İlham Bakır

İlham Bakır


Etiketler : İlham Bakır,