Yapımı planlanan nükleer tesis 500 milyon balığı öldürebilir

04 May 2021

İngiltere’nin Suffolk bölgesinde yapılması planlanan Sizewell C nükleer tesisi milyonlarca balığın ve kuşun ölümüne neden olabilir

İngiltere’nin doğu bölgesinde bulunan Suffolk bölgesinde yapımı planlanan Sizewell C isimli nükleer tesisi milyonlarca balığı ve kuşun ölümüne neden olabilir. Koruma altındaki bazı balık türleri de risk altında bulunuyor.

Çevre örgütleri, nükleer tesisin bölge için tam bir felaket olacağını söylerken, CEFAS isimli resmi kurum tesisin deniz yaşamını ve doğayı ‘önemsiz’ düzeyde etkileyeceğini iddia etti.

Bölgede başka nükleer reaktörler bulunduğunu söyleyen, başta Greenpeace olmak üzere, çevreci örgütler Sizewell C’nin gereksiz ve aşırı yüksek fiyatlı olduğunu açıkladılar. Örgütler, zaten var olan Sizewell B ve yapımı planlanan Sizewell C tesisinin 2035 ve 2055 yılları arasında 560 milyonu aşkın balığı öldürebileceğini açıklayarak, hükümete planı durdurma çağrısında bulunuyorlar.

The Guardian’da yer alan habere göre, tesisin inşaat işlerini üstlenen Fransız merkezli EDF şirketine göre nükleer reaktör İngiltere’nin elektrik ihtiyacının yüzde 7’sini üretecek ve bu girişim ülke için ‘büyük bir adım’ olacak.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Nükleer, Nükleer Karşıtı Platform,