Yargı paketi Musa Orhanları koruyacak

11 Haz 2021

Çocuğunu istismar eden AKP’li eski Gençlik Kolları Başkanı ısrarlı mücadele ile tutuklandı. 4. yargı paketi yasalaşırsa bu ve benzeri faillerin tutuklanması nerdeyse mümkün olmayacak 

AKP yöneticilerinin kadın ve çocuklara yönelik işlediği suçlar tek tek ortaya dökülüyor. Üzeri örtülemeyen bu suçlardan biri de İzmir’de yaşandı. 5 yaşındaki çocuğunu istismar ettiği Adli Tıp raporlarıyla kanıtlanan AKP eski Selçuk Gençlik Kolları Başkanı Refik Yakıt tutuklandı. 

Cumhuriyet’ten Nagihan Yılkın’ın gündeme getirdiği habere göre; İzmir’de yaşayan, 2 ve 5 yaşlarında iki çocuğu olan AKP’li Refik Yakıt ile eşi N.Y. boşanma kararı aldı. Boşanma süreci devam ederken N.Y., 5 yaşındaki çocuğunun babasıyla görüştükten sonraki söylemleri, hareketleri ve anal bölgesinde tespit ettiği kızarıklar üzerine savcılığa başvurdu.

Velayet istismarcı babaya 

N.Y.’nin avukatları 24 Mart 2021’de görülen duruşmada, mahkemeye babanın 5 yaşındaki çocuğunu istismar ettiğini kanıtlayan uzman raporlarını ve pedagog görüşlerini sundu.

Ancak mahkeme, kendileri tarafından yönlendirilen pedagogun hazırladığı sosyal inceleme raporunu (SİR) dikkate alarak, çocuğun geçici velayetini babaya verdi.

Velayetin babaya verilmesinin ardından N.Y.’nin avukatları karara itiraz etti ve çocuğun üstün yararının gözetilerek geçici velayetin babaya verilmesi kararından vazgeçilmesini, sosyal inceleme raporuna itirazın kabul edilmesini talep etti. Ancak mahkeme bu talepleri de reddetti ve takipsizlik kararı verdi.

İstismarcı AKP’li olunca…

Bu skandal kararlar Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği (ÖÇKD) avukatlarından Barış Özbay ve Özgür Baykal’ın annenin davasını üstlenmeleriyle tersine çevrildi. Derneğin avukatları dosyadaki eksiklikleri giderip yargıda erkeği gözeten uygulamaları ısrarlı bir mücadeleyle aşarak hem çocuğu istismardan kurtardı hem de zanlı Refik Yakıt’ın tutuklanmasını sağladı. 

Davada en önemli detay ise kafa kol ilişkilerinin yargı süreçlerini nasıl dejenere ettiğinin ortaya çıkmasıydı. İstismar zanlısı baba İzmir’in Selçuk ilçesinde AKP ilçe yönetiminde olan biriyken, istismar soruşturmasını yürüten savcıyla boşanma davasına bakan hakimin evli olması davanın seyrini “danışıklı dövüş”e çevirdi. 

İktidarın kadın ve çocuk düşmanı politikalarını “emir” sayarak, başta AKP’li erkekler olmak üzere suç işleyen failleri koruyan yargı mensuplarının işi yeni bir düzenlemeyle daha da kolaylaştırılacak gibi.

Tutuklama daha da zorlaşıyor

Yukarıdaki vahim dava sürecine bakınca ilk akla gelen, AKP’nin hazırladığı ve her an Meclis’e getirilmesi beklenen 4. yargı paketindeki istismar suçlarıyla ilgili düzenleme oluyor. 32 maddenin yer aldığı pakette, katolog suçlarla ilgili tutuklamalara “somut delil kriteri” getirilmesi öngörülüyor. Çocuk istismarı ve cinsel saldırı suçlarının da bu kategoride yer alması, “cinsel suçları aklamaya yönelik bir hamle” olarak değerlendiriliyor. Paketteki düzenlemeye göre katolog suçlarda sanığın ya da sanıkların tutuklanması için bundan böyle makul şüphe yeterli olmayacak. Görüntü, şahit, rapor ve ses kaydı da şart olacak. 

Oysa mevcut yasalarda zaten tecavüz suçlarında bilimsel yöntemlerin kullanıldığı raporlar sunuluyor mahkemelere. Cinsel suçların üzerinden uzun süreler geçtiği için raporların alınamadığı durumlarda ya da çoğunlukla bir şahidin olmadığı taciz vakalarında “mağdurun beyanının esas alınması” ilkesi işletiliyor. Getirilen yeni düzenlemeyle mağdurlar yerine failler korunacak ve “somut kanıt yok” denilerek tutuklama yapılmayacak. 

Paket kimler için çıkarılıyor?

4. yargı paketindeki yeni düzenlemelerin kimlere yarayacağı, kimlerin serbest kalacağı ise mevcut deneyimlere göre şimdiden belli gibi. Reform paketinden çıkan “istismar faillerinin aklanması” gündemdeki sıcaklığını koruyan uzman çavuş Musa Orhan’ın neden serbest olduğunu açıkça ortaya koyuyor zaten. Yanı sıra düzenleme, tecavüze uğradıktan sonra evinde şüpheli şekilde ölü bulunan gazeteci Yeldana Kaharman’ın faili olarak işaret edilen AKP Milletvekili Tolga Ağar hakkında soruşturma açılamayacağının da belgesi gibi. Fail erkekleri korumaya yarayacak olan 4. yargı paketi, kadın örgütleri tarafından da “pratikte yaşanan cinsel istismar suçlarının üzerinin siyasi iktidar eliyle örtülmesinin kılıfı” olarak değerlendirilerek büyük tepki çekiyor.

KADIN SERVİSİ


Etiketler : İnfaz paketi, uzman çavuş musa orhan,