Emekçiler yasak dinlemedi: 1 Mayıs direnişle karşılandı

01 May 2021

1 Mayıs'ı farklı farklı noktalarda yürüyerek Taksim’de kutlamak isteyen yurttaşlara müdahale eden polis yüzlerce kişiyi gözaltına aldı. Ankara'da da hemen hemen benzer görüntüler yaşandı. 

1 Mayıs İşçi Bayramı dolaysıyla Dersim, İzmir, Ankara, Trabzon ve İstanbul başta olmak üzere birçok kentte emekçiler alanlara çıktı. Ancak polisin müdahalesi sert oldu. Çok sayıda kişi gözaltına alınırken, polis şiddetine tepki yağdı. Aynı zamanda engel tanımayan ve alanlara çıkan emekçiler iktidarın yasak kararını tanımadı.

İstanbul'da 1 Mayıs İşçi Bayramı günü nedeniyle Taksim Meydanı’na ve İstiklal Caddesi’ne çıkan bütün yollar kapatıldı. Yasaklara rağmen emekçiler 1 Mayıs'ı sokakta karşılamaya kararlı. Taksim'e yürümek isteyen yurttaşlar gözaltına alındı. Ankara'da da Kızılay Meydan kapatıldı burada kutlamak isteyenlere polis sert müdahale etti. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre 212 yurttaş gözaltına alınmış durumda.

İstanbul

Taksim’e çıkmak isteyenlere polis izin vermezken Tarlabaşı’nda “1 Mayıs alanı Taksim’dir” pankartı açarak yürüyüş yapan İşçi Temsilcileri Konseyi ve Emeğin Gücü üyeleri polis tarafından gözaltına alındı.

Osmanbey’de ise “Kampüsten sokağa biz kazanacağız” pankartı ile Taksim’e doğru yola çıkan üniversite öğrencilerine de müdahale eden polis yürüyüş yapan bütün öğrencileri gözaltına aldı. Daha sonra sağlık kontrolleri için hastaneye getirilen öğrenciler ile polis arasında arbede yaşandı

Kazancı Yokuşu'ndan Taksim'e "Kavgadır 1 Mayıs" pankartıyla yürüyen Devrimci Anarşist Federasyon üyelerine de polis müdahale etti. Çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı.

Mecidiyeköy'de gözaltılar

Mecidiyeköy’de bir araya gelen Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) üyeleri de Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. 10’dan fazla SODAP üyesi polisin müdahalesiyle gözaltına alındı. "Kahrolsun ücretli kölelik düzeni" pankartı ile yürüyen BDSP üyeleri de gözaltına alındı. Yeni Demokrasi gazetesi okurları ile Yeni Demokrat Gençlik üyeleri de aynı noktada polisin sert müdahalesi ile gözaltına alındı

Galatasaray Lisesi'nin önüne kadar gelmeyi başaran Gençlik Komiteleri üyesi 10 öğrenci polisin sert müdahalesi sonrası gözaltına alındı. Devrimci Hareket üyeleri ise İstiklal Caddesine çıkmayı başardı. Yaşasın 1 Mayıs pankartı ile caddeye gelen 10 kişi gözaltına alındı.

'Patronlar kazanıyor işçiler ölüyor' yazılı pankartla Osmanbey'den Taksim'e yürümek isteyen Halkevleri üyelerine de polis müdahale etti. Müdahale esnasında birçok kişi yere yatırıldı ters kelepçe takıldı. Polisin müdahale sırasında plastik mermi ve gaz kullandığı da kaydedildi. Aynı dakikalarda Yaşasın 1 Mayıs' çelengi ile Taksim'e yürümek isteyen Emekçi Hareket Partisi üyesi 20 kişi de gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında EHP Parti Sözcüsü Özge Akman'da bulunuyor.

Türkiye Komünist Partisi ise Şişli, Selimiye, Sarıgazi ve Kartal'da yasaklara karşı yürüyüş düzenledi. Şişli'de yapılan yürüyüşe yurttaşlar evlerinden destek verdi.

Esenyurt'ta müdahale

Esenyurt Meydan'a yürümek isteyen Birleşik Mücadele Güçleri üyeleri Balık Yolu Caddesi'nde gözaltına alındı. Polisin sert müdahalesi sonrası çevreden yoğun destek geldi.

Beşiktaş'ta gözaltı

Kaldıraç dergisi okurları Beşiktaş Barbaros Bulvarı üzerinden Taksim'e yürümek istedi. Yolu kapatan çevik kuvvet yurtaşlara müdahele etti. Çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı.ESP Eşbaşkanı gözlatına alındı

Taksim'e yürümek isteyen Limter-İş, İnşaat-İş, Dev Yapı-İş, Dev Turizm-İş, Genç İşçi Derneği ve BİK üyeleri ile ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü gözaltına alındı.

Birleşik Mücadele Güçleri  ve Birleşik Gençlik Meclisi, Harbiye'den "Gençliğin isyanıyla barikatı aşıyoruz, Yaşasın 1 Mayıs/BGM" ve "Birlik mücadele zafer. Yaşasın 1 Mayıs/BMG" pankartıyla yürüdü. Polis biber gazıyla müdahele etti çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Gözaltı esnasında BMG üyesi Ömer Akgün'ün kolu polis tarafından kırıldı. Akgün'e buna rağmen kelepçe takıldı.

Sendikalar Taksim Meydanı'na yürüdü

Valilik tarafından kendilerine kısmi katılımla izin verilen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipler Birliği (TTB), 1 Mayıs'ı kutlamak ve yaşamını yitirenleri anmak için Taksim Meydanı’na çelenk bıraktı. Gümüşsuyu'nda bulunan Alman Konsolosluğu önünde bir araya gelen sendika temsilcileri ve milletvekilleri, Kazancı Yokuşu’ndaki anıtın önüne giderek 1 Mayıs’ta yaşamını yitirenleri andı. Burada konuşan Arzu Çerkezoğlu "meydandaki barikatların ülkede yaşanan işsizliği, pandemideki çaresizliği ve işçiye yapılan zulmü anlattığını" söyledi

Ankara

Ankara merkez olmak üzere birçok yerde 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’nı kutlamak için işçiler, emekçiler, gençler alanlara çıktı. Ankara'da Konur 2 sokaktan Güvenpark'a "Kavgadır 1 Mayıs" pankartıyla yürümek isteyen DAF üyesi 5 kişi ve  “Renklerimizi kuşandık, yaşasın 1 Mayıs” pankartı ile  100. Yıl Mahallesi’nde sokağa çıkan 8 Öğrenci Kolektifi üyesi üniversiteli gözaltına alındı. 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen gruplara polis müdahale ederek, birçok kişiyi darp edip gözaltına aldı. Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Ceylan Şahinli’nin de aralarında olduğu 34 kişi daha sonra serbest bırakıldı. 

Artvin

Artvin’de 1 Mayıs Uluslararası İşçi Dayanışma Günü için kutlama yapmak isteyen 20 kişi gözaltına alındı. Borçka ilçesinde Halkevleri Artvin Şubesi Başkanı Dursun Ali Koyuncu ve Halkevi Borçka ilçe yöneticileri evlerinin önünde gözaltına alındı. Hopa ilçesinde ise meydanda açıklama yapmak isteyen Halkevi, Türkiye İşçi Partisi, Öğrenci Kolektifleri ve Komite üyeleri ise evlerinin önünden yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar sağlık kontrolü için hastaneye götürüldü. Hastanenin ardından ifadeleri alınmak için Hopa ve Borçka ilçe emniyet müdürlüklerine götürüleceği bilgisi verildi. Artvin’in Borçka ve Hopa ilçelerinde 1 Mayıs için sokağa çıkmak istedikleri sırada evlerinin önünden gözaltına alınanlarda ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Trabzon'da bir eylemci yaralandı

Trabzon’da 1 Mayıs eylemine polis saldırdı. 12 kişi gözaltına alındı. Bir eylemciyi polis müdahalesi sonucu yaralandı. Halkevleri yaptığı açıklamada "GYK üyemiz Berna Demirtaş polis tarafından araç altına atıldı" dedi. Trabzon’un Ortahisar ilçesinde 1 Mayıs açıklaması yapmak isterken polis müdahalesi ile gözaltına alınan Halkevi ve Öğrenci Kolektifi üyeleri serbest bırakıldı. Sokağa çıkma yasağını ihlalden haklarında işlem yapılan 11 kişi ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Demirbaş kafa travması geçirdi

Polis müdahalesi sırasında gözünden yaralanan Halkevleri Genel Yönetim Kurulu (GYK) üyesi Berna Demirdaş kafa travması kaynaklı müşahede altında tutuluyor. Salgın gerekçesi ile yanına avukatlardan başka kimse alınmayan Demirdaş, tomografisinin çekilmesinin ardından ifade vermek için karakola götürülmesi bekleniyor.

 Yasaklara tepki gösteren emekçiler engel tanımadı: "1 Mayıs Okmeydanı'ndan sesleniyoruz: Şanlı 1 Mayıs fermanlarla yasaklanamaz, devrimciler yasak tanımaz! Saraylar yıkılacak, saltanatlar çökecek! Türkiye'yi işçiler yönetecek!"

Yasaklara tepki gösteren emekçiler engel tanımadı: 

Mersin’de 1 Mayıs kutlandı

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı Cumhuriyet Meydanı’nda kutladı. Yapılan açıklamaya siyasi parti, sendika, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Üzerinde “Yaşasın 1 Mayıs” yazılı önlükleri giyen emekçiler, sık sık “Biji Yek Gulan”, “Yaşasın işçilerin kardeşliği” ve “Her yer Taksim her yer 1 Mayıs” sloganları attı. Temsilciler, beraberinde getirdikleri megafon aracılığıyla çalınan “1 Mayıs” marşı eşliğinde meydanda yürüyüş düzenledi. DİSK Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, iktidarın pandemiyi bahane ederek 1 Mayıs kutlamalarını engellendiğini söyledi. Kutlamaya izin verilmemesine tepki gösteren Göksoy, “Lebalep dolu kongrelere izin var, sokakta temizlik yapan işçiye izin var, fabrikalarda ve işyerlerinde çalışmaya izin var ama işçinin gelip kendi bayramını kutlamasına izin yok. Her alanı 1 Mayıs alanına çevireceğiz. Yasaklar varsa alanlar da bizimdir” dedi. Akşam saat 21.00’de herkesin evde balkonlar ve pencerelere çıkarak, 1 Mayıs’ı kutlanacağı belirtildi.

Antalya'da yürüyüş

Antalya'da, Halkevi üyeleri, 1 Mayıs İşçi Bayramı'na dair sokağa çıkarak, "Yaşasın 1 Mayıs, alanlardayız" sloganları atarak, ara sokaklarda yürüdü. Olay yerine gelen polis, 4 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan 4 kişi haklarında sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettikleri gerekçesiyle her birine 3 bin 150'şer TL para cezası kesildi. Antalya'da birçok evin balkonuna "Yaşasın 1 Mayıs" ve "Yaşasın 1 Mayıs, İstanbul Sözleşmesi yaşatır" pankartları asıldı.

Hatay'da bolkonlardan destek

Hatay'ın Antakya, Defne ve Samandağ ilçelerinde yurttaşlar, balkon ve pencerelere çıkarak, çaldıkları 1 Mayıs marşı ile işçi bayramını kutladı. Yurttaşlar ellerindeki tava ile tencerelere vurup, alkış ve ıslıklarla ses çıkarıp, "Yaşasın 1 Mayıs, Bijî Yekê Gulan" sloganı attı.

HABER MERKEZİ


Etiketler : 1 Mayıs,