‘Yeni bir savaş Türkiye’ye yıkım getirir’

18 Eki 2021

Türkiye’nin Suriye planlarının hepsinin suya düştüğünü, üstelik İdlib’de başının belaya girdiğini belirten Salih Müslim, bu durumlardan kurtulmak için durmadan Kürtleri tehdit ettiğini ancak bunun Türkiye’nin lehine olmayacağını söyledi

PYD Eşbaşkanlık Konseyi Üyesi Salih Müslim; Türkiye’nin sorunlarının sınırları aştığına, iç politikada, ekonomide iflas ettiğine dikkat çekerek, hem AKP-MHP-Ergenekon’dan oluşturduğu savaş koalisyonunu ayakta tutmak hem de kendi kamuoyunu yanıltmak için böyle tehditlerde bulunduğunu ifade etti.

Genel politik konjonktürün Türkiye’nin lehine olmadığını söyleyen Müslim, “Gerçekten böyle bir şeye girişirse bu son çırpınışları olur. Artık öyle bir yere gelir ki Türkiye büsbütün yıkılır. Oradaki faşizm yıkılır. Bu savaştan, ekonomik iflastan ve bu yanlış politikalardan dolayı yıkılır. Bundan dolayı Türkiye’nin geleceği veya yakın geleceği iyi görünmüyor” dedi.

Dünyadaki bütün kanunların işgale karşı kendini savunma hakkı verdiğini ifade eden Salih Müslim, olası saldırılara karşı şunun altını çizdi: “Türkiye çok zor bir durumdadır. Eğer buna rağmen kalkıp bir şeyler yaparsa, bize düşen kendimizi savunmak olacak. Geleneğimiz olan direnişi sürdüreceğiz. Daha örgütlüyüz, daha güçlüyüz, daha da tecrübeliyiz. Zafer bizim yanımızda olacaktır.”

Müslim, Türk devletinin Suriye sorununun çözümüne yaklaşımını, bölgeye dönük işgal tehditlerini, olası işgal saldırısının Türkiye’yi nasıl etkileyeceğini, bölge halkının olası işgal saldırılarına karşı izleyeceği yol haritası ve daha birçok gelişmeyi değerlendirdi. 2015’ten beri altı senedir yürütülen savaş nedeniyle Türkiye ekonomisinin sıfırı bulduğunu söyleyen  Salih Müslim, şunları belirtti: “Enflasyon bilmem nereye gitmiş, parası günden güne değer kaybediyor. Doların fiyatı için şimdi 9.25 kuruştan bahsediyoruz. Bunların hepsi ne demektir? Türkiye’nin ekonomik olarak iflas etmesidir. Şimdi bunların içinden çıkmak için, bütün bu belalardan kurtulmak için siyasi, diplomatik iflastan kurtulmak için, içeride iflastan kurtulmak için muhakkak Türkiye kamuoyunun yönünü başka şeylere çevirmesi gerekiyor.”

ANF’ye konuşan Salih Müslim, Türkiye’de bir savaş koalisyonun işbaşında olduğunu belirterek, şunları ekledi: “AKP-MHP-Ergenekon ve diğer çetelerin içeride, 1990’dan beri ölümlerin arkasında bu çeteler var. Şimdi bu koalisyon, bir savaş koalisyonudur. Savaş koalisyonu demek, her gün yeni bir savaş, her gün çatışma olacak demektir. Ki bu savaşta kendisi beslensin. Bu savaştan beslenen bir koalisyondur. Savaş durdu mu ne olacak? Bu koalisyon da dağılacak. Hem koalisyonu ayakta tutabilmek için hem de kendi kamuoyunu yanıltmak için böyle tehditlerde bulunuyor.”

Olası bir operasyonun Türkiye’ye etkilerine değinen Müslim, şunları belirtti: “Öyle görünüyor ki oradaki bütün politik konjonktür onların lehine değil. Ve gerçekten böyle bir şeye girişirse sanırım bu son çırpınışları olur. Artık öyle bir yere gelir ki Türkiye büsbütün yıkılır. Oradaki faşizm yıkılır. Bu savaştan, ekonomik iflastan ve bu yanlış politikalardan dolayı yıkılır. Sadece Suriye değil; bütün dünyada hani böbürleniyordu ya, güya Libya’da, bilmem Akdeniz’de, şimdi herkes tersine çevirmiş. Yanlış politikalardır. Bundan dolayı Türkiye’nin geleceği veya yakın geleceği iyi görünmüyor. Muhakkak bir şeyler olacaktır. İşte bunlarla kamuoyunun gözünü başka bir tarafa çevirmek için kalkıp ikide bir tehdit ediyor, ‘Ben gireceğim’ diyor. Yaparsa kendi başına yapar.”

HABER MERKEZİ


Etiketler : Salih Müslim, Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Kuzey ve Doğu Suriye, sınır ötesi operasyon, sınır ötesi,