Yetim kız çocukları Kalyon’a teslim

14 Eyl 2021

AKP’li Üsküdar Belediyesi, çocuk esirgeme yurdundan ayrılan genç kadınlar için Kalyon Holding’le işbirliği protokolü imzaladı. Amacı anlaşılamayan protokol, birçok soruyu gündeme getirdi

Üsküdar Belediyesi, muhalefetin “5’li çete” olarak nitelendirdiği şirketlerden biri olan Kalyon Holding’e bağlı Kalyon Vakfı ile işbirliği protokolü imzaladı. Protokole göre Kalyon Vakfı, 18 yaşına gelerek yetiştirme yurdundan ayrılan genç kadınların barınmaları ve sosyal hayata adapte olmaları yönünde belediye ile işbirliği yapacak. CHP’li üyeler protokole karşı çıkarken, işbirliği kararı AKP’li üyelerin çoğunlukta olduğu Üsküdar Belediye Meclisi’nde kabul edildi.

Asıl derneklerle çalışılmıyor

Cumhuriyet’tenTuğba Özer’e konuşan ve neden ret oyu verdiklerini açıklayan CHP’li Belediye Meclisi Üyesi Nuray Kılıç, “Bir inşaat firması Kalyon. Vakıfları Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan ayrılan genç kızları geleceğe hazırlama konusunda muktedir değil. Biz bu konuda daha önce çalışmaları olan derneklerle çalışılmasını önerdik AKP grubuna. Ben Kalyon Vakfı’na genç kızlara bir gelecek sunabileceği konusunda güvenmiyorum. Üsküdar Belediyesi’nin iktidara yakın dernek ve vakıflarla birliktelikleri her zaman karşımıza çıkıyor” dedi.

Teklif Kalyon’dan gelmiş

Belediye Meclisi’ne sunulan komisyon görüşünde teklifin bizzat Kalyon Vakfı’ndan geldiği ifade edilerek protokole ilişkin şu bilgiler verildi: “Kalyon Vakfı’nın 01.09.2021 tarihli dilekçesinde 18 yaşını doldurarak, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı yetiştirme yurtlarından ayrılmış genç kızlara, aile ortamına benzer ilişki sisteminde müstakil evlerde barınma hizmeti vermek, aynı zamanda yaşamış oldukları travma ve sorunları atlatmalarına yardımcı olacak zihinsel, duygusal ve sosyal faaliyetlerde bulunmalarına ortam hazırlamak, sağlıklı bir kişilik geliştirmelerine katkıda bulunularak bireyleşmelerini sağlamak...”

Cami dışında projesi yok

İnşaat, gayrimenkul, enerji ve sanayi alanlarında faaliyet yürüten Kalyon İnşaat, AKP iktidarında devasa kamu ihalelerini alması nedeniyle aralarında Kolin, Cengiz, Limak ve Makyol’un bulunduğu şirketlerle birlikte muhalefet tarafından “5’li çete” adıyla anılıyor. Kalyon Vakfı’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, yürütülmekte olan diğer projeler de Üsküdar’la sınırlı. Üsküdar’da geçen yıl yanan tarihi Vaniköy Camii’nin aslına uygun şekilde restore edilmesi için İstanbul Valiliği ve Kalyon Vakfı arasında protokol imzalanmıştı. Vakfın diğer projesi ise Üsküdar’da bulunan Mustafa Kavsar Baba Camii restorasyonu.

Kuruluşu henüz 1 yılı tamamlamamış olan Kalyon Vakfı’nın, cami restorasyonu dışında bir projesi bulunmuyor.

Ensar’la da eğitim protokolü

Daha önce de Milli Eğitim Bakanlığı, yurtlarında kalan 45 öğrencinin tecavüze uğradığı Ensar Vakfı ile eğitim protokolü imzalamıştı. HDP İstanbul Milletvekili ve Meclis Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu’nun Meclis’e de taşıdığı protokolde, 5 yıl geçerli olmak üzere çeşitli eğitim, seminer ve sosyal etkinlikler düzenlenmesine dair işbirliği yapıldı.

Kerestecioğlu Milli Eğitim Bakanlığı’na verdiği önergede, “Çocuklarla temasta olan kişileri belirlerken özen göstermeyen, cinsel istismar uzun yıllar devam etmesine karşın çocukların yaşadıkları travmayı fark etmeyen, çocuk istismarına karşı gerekli önlemleri almayan, Bakanlığınızdan onay almadan yurt açtığı ortaya çıkan ve gerekli profesyonellikten yoksun bir vakfın, bir Bakanlıkla iş birliği yapması kabul edilemez. Çocuk istismarında ihmali bulunan Ensar Vakfı yöneticilerinin yargılanması gerekirken, tecavüz ve kötü muameleyle gündeme gelen bu vakıf ile kamu kaynakları harcanarak uzun süreli bir protokol yapılması kamuoyunda ciddi bir tepkiye yol açmıştır” dedi.

KADIN SERVİSİ

 


Etiketler : üsküdar belediyesi, Kalyon,